Zdravé recepty

Pečený losos na másle

Rychlý, chutný a velmi jednoduchý recept. Lososa na másle je ideální připravit na pánvi. Pokud si dáte jako přílohu pouze zeleninový salát, máte velmi zdravou a lehkou delikatesu. Výhoda lososa je také v tom, že tuto rybu většinou koupíte v balení s přibližně stejně velkými kousky. Takže příprava je opravdu jednoduchá, protože čas pečení každého kousku bude stejný.

Na pečeného lososa na másle budeme potřebovat

  • losos – 2 kousky (každý cca 120 gramů)
  • máslo – 2 polévkové lžíce
  • sušená bazalka
  • česnek – 2 středně stroužky
  • sůl – cca 1/2 čajové lžičky
  • citron

Ako pripraviť pečeného lososa na masle

Pred prípravou je dobré nechať rybu chvílu postáť, tak aby rybie filety získali izbovú teplotu. Cesnak nakrájame na veľmi drobné kúsky. Aby bol pečený losos na masle lahodný, kúsky ryby osolíme a posypeme sušenou bazalkou z oboch strán. Bazalku a soľ pri tom rovnomerne rozotrieme po povrchu lososích filetov.

Panvicu dáme na mierny oheň a rozpustíme maslo. Pridáme na drobno nakrájaný cesnak a hneď potom kúsky lososa. Veľmi zľahka opekáme filety. Najskôr z jednej strany, približne 4 minúty. Potom rovnaký čas z druhej strany. Treba dať hlavne pozor aby sa ryba moc nespiekla ani z jednej strany.

Podávame čerstvé, hneď po dovarení. Každý kúsok lososa pred servírovaním pokvapkáme citrónom. Dozdobiť a dochutiť môžeme každú porciu pečeného lososa jemne nakrájanou jarnou cibuľkou. Tiež môžeme použiť sušenú alebo čerstvú petržlenovú vňať.

Losos na masle, s čím servírovať?

Ako príloha sa výborne hodia zemiaky na akýkoľvek spôsob. Ja osobne preferujem pečené zemiaky spoločne s čerstvým zeleninovým šalátom. Chuť pečeného lososa na masle netreba prekrývať alebo dopĺňať výraznou prílohou. Pre maximálne zdravý a diétny recept môžeže pečeného lososa podávať iba so zeleninovým šalátom alebo iba so surovou krájanou zeleninou. Výborne sa hodí napríklad kombinácia karotky, ľadového šalátu, červenej cibuľky, hrubostennej červenej papriky, ktorú obohatíme krajánymí olúpanými kúskami pomaranča.

Losos na masle patrí medzi moje obľúbené recepty aj preto, že losos je veľmi kvalitná ryba a cenovo nepatrí medzi tie najdrahšie. Podobne vieme pripraviť aj pstruha, ktorého je najlepšie piecť z filetov čerstvo ulovenej ryby.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress