Stredomorská kuchyňa

Bruschetta, jednoduchý, výborný a rýchly recept

V jednoduchosti je krása. Bruschetta je super! Tento recept pochádza z talianska a v letnej sezóne ho môžete kľudne pripraviť i na grile! Je to v podstate iba zapečený alebo opečený chlieb (prípadne iné pečivo). Ten je ochutený zmesou paradajok a cesnaku s čerstvou bazalkou, olivovým olejom, prípadne cibuľkou. Určite však nekombinujte príliž. Existuje obrovské množstvo ako bruschettu “prikriť”. Na vrch môže ísť prakticky čokolvek. Treba pamätať, že jednoduchosť je v tomto prípade kľúčovým heslom!!! Toto jedlo sa používa hlavne ako predjedlo, snack alebo aj ako raňajky.

Bruschetta je nenáročné predjedlo a potrebovať budete

  • olivový olej
  • cesnak
  • čerstvá bazalka
  • soľ, čierné korenie, korenie štyroch farieb
  • mozzarella
  • paradajky
  • olivy
  • parmezán

Bruschetta, ako postupovať

Chlieb nepoužívajte klasický veľký, ale tenký a dlhý. Výsledný produkt by mal zodpovedať obrázkom. Alebo pre prípravu bruschiet jednoducho použite bagetu, ktorú nakrájate šikmo. Získate tak väčšiu plochu pre ozdobenie zmesou. Nakrájaný chlieb alebo pečivo opečieme v panvici na rozohriatom olivovom oleji. Po opečení a pred nanesením vrchnej zmesi necháme trocha schladnúť na mriežke.

Bruschetta, rajčinovo cibuľkový varinat

Umyté rajčiny a jarnú cibuľku nakrájame na drobné kocky. Dáme s trochou olivového oleja do misky. Pridáme na drobno nakrájaný (prípadne pretlačený) cesnak, soľ, korenie a nakrájanú bazalku. Zmes si môžete nachystať i skôr pred podavaním, ale chlieb opekajte až pred podávaním a pripravenú zmes naň dajte úplne tesne pred podávaním, ozdobte lístkom alebo dvoma čerstvej bazalky.

Bruschetta, rajčinovo mozzarellový varinat

Na prípravu vrchnej zmesi použite v tomto prípade rajčinu a mozzarellu bez cibuľky. Všetko ostatné platí ako pri prvom variante bruschety s rajčinovo cibuľkovou prikrívkou.

Bruschetta, varinata s olivami

Pripravte vrchnú zmes z nakrájaných olív, paradajok, cesnaku, soli a korenia štyroch farieb. Na lepšie spojenie zmesi môžete použiť trocha olivového oleja. Na opečený chlieb položte dostatok zmesi a posypte parmezánom. Na záver ozdobte listom čerstvej bazalky.

Poznámky k receptu na brushettu

V podstate môžete pužiť akúkoľvek zmes na dozdobenie. Čokoľvek vám chutí. Ja mam napríklad vemi rád i bryndzovo zeleninovú. V sezóne maradajok však netreba vymýšlať. Čerstvé domáce paradajky s trochou olivového oleja, soli a čerstvou bazalkou. Nič viac netreba.

Chlieb nemusíte opekať iba na panvici. Základ bruschetty môžeme opiecť i v rúre. Najskôr ju však predhrejeme asi na 150 °C. Kúsky chleba pred zapekaním jemene pokvapkáme olivovým olejom.

Takéto bruschetty si môžete pripraviť i na grille. Ja si najskôr trocha opečiem chlieb z jednej strany. Takmer hneď po otočení dám na už opečenú stranu pripravenú zmes. Posypem parmezánom a dopekám do chrumkava.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress