Slovenská kuchyňa

Bryndzová pomazánka s cibuľkou.

Nátierka z bryndze je naozaj jednoduchý a rýchly recept. Táto pomazánka sa výborne hodí k opečenej chlebovej hrianke potretej strúčikom cesnaku. Toto patrí medzi moje najoblubenejšie raňajkové jedlo. Výborne sa hodí i ako finger food pre hostí. Myslím, že bryndza by určite v slovenskom jedálničku nemala chýbať.

Ingrediencie pre bryndzovú pomazánku

  • brynzda, 200 gramov
  • maslo, 100 gramov
  • cibuľa, 1 väčší kus
  • tvrdý syr na strúhanie, 50 gramov (môže byť i údený)
  • mletá červená paprika, 1 čajová lyžička
  • čerstvo mleté čierne korenie
  • jarná cibuľka alebo pažitka

Bryndzová pomazánka, postup prípravy

Nakrájame cibuľu na veľmi drobné kocky a nastrúhame tvrdý syr. Maslo je dobré mať izbovej teploty. Spolu s bryndzou dáme tieto ingrediencie do väčšej misky. Pomazánku poriadne vymiešame vydličkou. Pridáme mletú červenu papriku a čerstvo mleté čierne korenie, znova poriadne premiešame. Dáme na chvíľu postáť do chladničky.

Bryndzovú pomazánku podávame s čerstvým alebo toastovaným pečivom spolu s nadrobno nakrájanou jarnou cibuľkou alebo pažitkou.

Alternatíva k bryndzovej pomazánke

Vyskúšať môžete i bruschettu na slovenský bryndzový spôsob. Na panvici opečieme chleba alebo kúsky bagety. Následne dáme na vrch iba čistú bryndzu. Potom dodáme kúsky opečenej domácej gazdovskej slaninky. Dozdobíme opečenou čerstvo nakrájanou jarnou cibuľkou alebo pažitkou. Posypeme trochou strúhaného syra. Podávame ihneď, kým je slaninka ešte teplá. Chuť bruschetty na slovenský spôsob je veľmi zaujímava. Mne osobne táto kombinácia veľmi chutí.

Miesto urobenia bryndzovej pomazánky môžete tiež vyskúšať bryndzovo zeleninovú bruschettu. Tento krát najskôr nakrájame na veľmi drobné kúsky zeleninu. Konkrétne jednu červenú papriku, dve menšie mrkvy zo zväzku a jarnú cibuľku. Zeleninu vložíme do strednej misky. Poriadne premiešame s bryndzou. Dokoreníme trochou chili, soľou a čiernym korením. Pridáme strúhaný tvrdý syr. Znova poriadne premiešame. Na opečený chleba na olivovom oleji nanesieme hrubú vrstvu bryndzovo zeleninovej zmesi. A už len vychutnať.

Príjemnú bryndzovú chuť!

 

Comments are closed.

Powered by: Wordpress