Slovenská kuchyňa

Bryndzové halušky, tradičný recept.

Toto jedlo je v podstate úplne jednudeché. Myslím, že na Slovensku je veľa milovníkov dobrých bryndzových halušiek. Nie nadarmo je to národne jedlo. Mrzí ma, že v poslednej dobe je nájsť poctivé a pravé slovenské bryndzové halušky trocha problém. Počas mojích pracovných ciest po celom slovesnku som sa často sklamal. Pokiaľ nenavštívim miesto, ktoré poznám alebo mi bolo odporúčene, tak bohužiaľ často odchádzam z reštaurácie sklamaný. Preto si tento recept na bryndzové halušky radšej pripravím doma. Vždy si však vyberiem dobrú slaninu a bryndzu, aby som sa nesklamal nakoniec i ja sám.

Na bryndzové halušky potrebujeme

  • Zemiaky – 750 gramov
  • Polohrúba múka – 300 gramov (radšej kvalitnejšiu ako tú najlacnejšiu)
  • Soľ
  • Bryndza – množstvo, podľa toho ako máte halušky radi
  • Údená slanina (najlepšie domáca)

Cesto na bryndzové halušky

Najskôr očistíme zemiaky, ktoré následne nastrúhame. Ja osobne strúham zemiaky na hrubšie. Pre výborné bryndzové halušky je ideálne zemiaky strúhať na časti strúhadla, kde sú vyčnievajúce hroty. Pred strúhaním je dobré postaviť na oheň osolenú vodu vo väčšiom hrnci. Ak voda vrie, keď dokončíme cesto, vyhneme sa zbytočnému čakaniu pri príprave bryndzových halušiek. Do misy s nastrúhanými zemiakmi pridáme múku a štipku soli. Aby boli bryndzové halušky naozaj dobré, tak zo zemiakov určite nevylievajte žiadnu vodu. Ak by bolo cesto príliž riedke, radšej pridajte trocha múky. Ak je moc riedke kľudne trocha hrubej múky. Cesto nesmie byť príliž riedke. Ale ani moc husté. Halušky sa musia proste jednoducho hádzať alebo pretláčať do vriacej vody. Dobre pripravené cesto na bryndzové halušky je základom pre delikátny výsledok.

Varenie a servírovanie bryndzových halušiek

Cesto na brnydzové halušky postupne pretláčame cez haluškové sitko do hrnca s osolenou vriacou vodou. Môžeme použiť postup štikania halušiek. Vtedy ich hádžeme z dreveného lopárika nožíkom odrezávaním menších kúskov z cesta. Keď halušky vyplávajú na povrch sú uvarené. Môžeme ich ešte miernu chvíľku povariť. Následne ich pomocou sitka povyberať a ukladať ich rovno na bryndzu do nádoby na servirovanie. Na záver halušky poriadne s bryndzou premiešame. Ak by bolo treba bryndzu trocha zriediť, veľmi odporúčam použiť na tento úkon iba troška vody v ktorej sa halušky varili. Na záver dáme na porciu bryndzových halušiek slaninkové škavrky. Tieto si treba vopred pripraviť na panvici. V prípade, že mate radi mastnejšie halušky, tak ich neriedte vodou. Keď dáte na bryndzové halušky slaninkové škvarky, tak dajte viac masti a zriedite ich na tanieri masťou zo slaninky. Toto jedlo nie je smotanové a má mať výraznú chuť. Preto neodporúčam zriedovať bryndzu smotanou alebo mliekom. Rovnako odporúčam nešetriť slaninou.Toto jedlo má byť kalorické. Má vám dodať veľa energie.

Prajem aby sa recept vydaril a vy si užili príjamný tradičný gastronomický zážitok z poctivých bryndzových halušiek!

Ak vás zaujímajú recepty na rôzne tradičné slovenské jedlá, skúste si pozrieť stránku www.halusky.eu.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress