Káva & čaj

Cappuccino latte art

LATTE ART, čo to vlastne je? Profesionálny baristi využívajú špeciálne techniky nalievania speneného mlieka do pohára s espressom. Týmto spôsobom pripravujú vynikájúce cappuccino. Týmyto technikami vytvárajú rôzne obrazce. Medzdi základné patrí tvar srdca a rosetta. Rosetta pripomína rastlinku listového tvaru. Pokiaľ vám v kaviarni donesú cappucino, ktoré má niektorý z tvarov ukázaných nižšie na fotkách, môžete si byť istý že máte delikátne originál cappucino. Takýto drink na báze espressa vám určite pripravil barista, ktorý vie o káve veľa. Respektíve má aspoň dostatočné zručnosti aby vám pripravil výbornú kávu a originál cappuccino.

Originál cappuccino, v čom je rozdiel?

Jediný a originál recept na cappuccino je:

  1. Barista pripraví do väčšej šálky kvalitné espresso. Spôsobom ako by robil normálne espresso. Je veľmi dôležité pripraviť originál espresso s bohatou cremou. V šálke by malo ostať minimálne 2/3 voľného miesta pre spenené mlieko. Pomer môže byť i vačší. Teda cappuccino môže mať i viac mlieka ako cca 2/3. Viac mlieka sa používa najmä v USA.
  2. Príprava mlieka. Barista pomocou trisky a horúcej pary musí speniť mlieko. Spenené mlieko musí mať presnú štruktúru. Nesmie mať veľké bublinky. Musí byť husté, ale nie príliž. Dôležitá je i teplota. Mlieko nesmie byť horúce, alebo dokonca takmer prevarené. Rovnako ani nízka teplota nie je dobrá. Mlieko na cappuccino sa speňuje v nerezovej konvici určenej na nalievanie mliečných drinkov na báze espressa. Aj speňovanie vyžaduje presnú techniku a prax.
  3. Samotná príprava cappucina. Naučenou technikou, ktorá vyžaduje tréning, nalieva barista spenené mlieko do espressa. Držanie hrnčeka, aj nalievanie mlieka s konvičky si vyžaduje presnú techniku. Táto technika vyžaduje mnoho skúšaní a prípravy cappuccina.

Ozajstný majster však potom dokáže vykúzliť cappucino s neuveriteľnými obrazcami. Je obrovský zážitok sledovať baristu ako pripravuje latte art cappuccino. Navyše výsledok bude úplna delikatesa.

Pri tomto článku platí pravidlo lepšie raz vidieť ako sto krát čítať (alebo počuť). Preto tu zverejňujeme i video a niekoľko linkov. Lepšie tak pochopíte tomuto umeniu prípravy cappuccina.

 

Príprava cappuccina technikou latte art – videa:

Comments are closed.

Powered by: Wordpress