Slovenská kuchyňa

Sedliacka cesnaková polievka

Cesnaková polievka na tento spôsob je veľmi jednoduchá na prípravu a je i nenáročná na suroviny. U nás sa tento tradičný recept varieva ceľkom často. Pokiaľ si na príprave dáte dostatočne záležať, tak výsledok vás môže veľmi príjemne prekvapiť svojou lahodnou chuťou.

Cesnaková polievka – suroviny

  • cesnak – počet strukov záleží od vašej chutí, ale nedávajte menej ako 7 väčších strúčikov
  • zemiaky – 1/2 kg
  • maslo, asi 30 gramov
  • slepačí vývar (môže byť z bujónu) – približne 1,5 litra
  • soľ a čerstvo mleté čierne korenie
  • tvrdý syr na strúhanie

Výborná cesnaková polievka – ako na to

Najskôr si potrebujeme pripraviť vývar. Najlepší je poctivý slepačí vývar. Pre jednoduchosť prípravy však uplne postačuje aj vývar zo slepačieho bujónu. V 1,5 litra horúcej vody rozpustíme 3 kocky slepačieho bujónu. Tento horúci vývar si odložíme bokom.

Zemiaky očistíme, ošúpeme a nakrájame na menšie kocky. Strúčiky cesnaku pokrájame na drobnúčko. V stredne veľkom hrnci roztopíme  na miernejšom ohni maslo. Pridáme nakrájané zemiaky a cesnak. Chvíľu iba mierne opekáme na masle za pomalšieho miešania, približne 5 až 6 minút. Kým opekáme zemiaky a cesnak, tak privedieme do varu odložený vývar. Základ cesnakovej polievky zalejeme vriacim vývarom. Osolíme a okoreníme čerstvo mletým čiernym korením. Teraz sa cesnaková polievka prikryje a varí asi 20 minút. V tejto fáze treba kontrolovať zemiaky. Cesnaková polievka sa varí, až kým sa zemiaky poriadne neuvaria. Na záver rozmixujeme zemiaky, nemusia byť rozmixované úplne dokonalo, malinké hrudky zemiakov v cesnakovej polievke neprekážajú. V podstate zemiaky ani nemusíte rozmixovať, môžete podávať aj s celými kúskami zemiakov.

Podávame so strúhaným syrom, môžeme i s opečenými kúskami chleba, ktoré si môžeme vopred pripraviť v rúre tak, že nakrájaný chlieb pofrkáme olivovým olejom a necháme zapiecť, alebo opečieme na panvici.

TIP: Ak chcete aby bola cesnaková polievka a jej chuť troška vylepšená, tak skúste opraženú slaninku. Nakrájajte slaninu na drobné kúsky a poriadne opečte. Takto opečenú slaninu primiešajte do už naservirovanej polievky a poriadne premiešajte.

Dobrú chuť.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress