Všetko ostatné

Cestoviny s kuracím mäsom po slovensky

Viem, že za tento recept by ma šefkuchár z dobrej reštaurácie najradšej asi zniesol zo sveta. Ja ale mám tieto cestoviny naozaj rád. Navyše ide o veľmi jednoduchý recept, ktorý určite zvládne ktokoľvek. Môžno by to mnohých nenapadlo, ale najdôležitejšie pri tomto recepte je kúpiť dobré a kvalitné cestoviny z tvrdej pšenice. Pravá talianska cestovina pripravená al dente urobí s výsledkom veľký rozdiel.

Na cestoviny s kuracím mäsom potrebujeme

 • kvalitné cestoviny z tvrdej pšenice – najlepšie fettuccine, fusilli alebo penne (druh cestoviny v podstate nehrá rolu)
 • olej
 • cibuľa (najlepšie červená alebo šalotka)
 • šunka
 • smotana na šľahanie
 • mleté čierné korenie, soľ
 • tavený syr
 • parmezán alebo obyčajný tvrdý syr
 • kukurica z konzervy
 • na drobnejšie nakrájané petržlenovej vňate alebo lístky baby špenátu (nemusí byť)
 • kuracie prsia

Postup prípravy cestovín s kuracím mäso

Vodu na cestoviny necháme najskôr zovrieť. Ideálne je na 100 gramov surovej cestoviny použiť cca 1 liter. Keď voda zovrie, dobre ju osolíme. Cestoviny uvaríme al dente – teda aby boli “tvrdšie”. Určite sa chceme vyhnúť príliž uvareným alebo dokonca rozvareným. Ak by ste cestoviny náhodou rozvarili, myslím, že stojí za to uvariť si nové. Na záver cestoviny scedíme a preložíme do misy. Polejeme trochou olivového oleja a poriadne premiešame.

Omáčku priprávíme v menšom hrnci, do ktorého dáme trocha oleja. Na horúcom oleji opražíme nadrobno nakrajánú cibuľu a na pásiky nakrájanú šunku. K opečenej šunke prisypeme čierné mleté korenie a soľ. Hrniec odstavíme na chvíľu z ohňa a zmes premiešame. Je dôležité aby nám hrniec trocha schladol, pretože doň budeme liať smotanu. Keby bol hrniec príliž horúci, mohla by smotana zhrudkovieť. Mimo ohňa (alebo zapnutej elektrickej platne) do hrnca vlejeme smotanu. Pridáme tavený syr. Ak chcete tavený syr vynehať, môžete dať i tvrdý syr alebo kombinovať. Tvrdý syr sa akurát dlhšie rozpúšta, tak je lepšieho ho strúhať. Na miernom ohni zmes miešame kým sa všetok syr nerozpustí a omáčka sa poriadne nespojí.

Kuracie prsia rozkrojíme pozdĺžne na tenké stejky. Tieto potom nasolíme a okoreníme. Rozohrejeme panvicu s trochou oleja. Kuracie stejky rozkrájame na tenké slíže. Tie z prudka poečieme na panvici. Panvicu odstavíme z ohňa.

Servírovanie kuracích cestovín na slovenský spôsob

Uvarené cestoviny “al dente” polejeme omáčkou. Ak chcete aby cestoviny vyzerali krajšie premiešajte ich s kúskami čerstvého baby špenátu alebo posypte čerstvou ptržlenovou vňaťou. Na vrch poukladáme opečené kuracie kúsky. Obohatíme kukuricou. Poriadne posypeme parmezánom alebo iným nastrúhaným tvrdým syrom. A môžeme servírovať.

Poznámka: Ja osobne si myslím, že na omáčku je lepšie použiť tavený syr. Netreba ani veľmi veľa. Syrovú chuť zvýrazníme posypaním cestovín na záver strúhaným tvrdým syrom.

Už mi ostáva iba zaželať dobrú chuť. Bon appetit ku kuracím cestovinám!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress