Káva & čaj

Čierny čaj, postup prípravy

Tento článok je venovaný príprave  bežného čierného čaju. Nemyslím však čierný “pigi-čaj”. Alebo iný porciovaný sáčkový čaj. Postup na prípravu takého čaju nájdete na obale. Čo však ale robiť, keď sa k vám napríklad ako dar dostané kvalitnejší sypaný čierny čaj? Alebo ste si zakúpili takýto čierny čaj sami a chcete ho vyskúšať. Potom je tento článok pre vás. Neskôr pinesieme i články venované výberu čierného čaju a informáciam o tomto čarovnom nápoji.

čierny čaj

Postup ako si správne pripraviť čierny čaj

 1. Dajte zovrieť iba trochu vody.
 2. Nalejte túto vodu do čajovej konvičky alebo pohára. Podľa toho v čom budete čaj luhovať. Ide iba o trochu horúcej vody na predhriatej konvičky alebo pohára.
 3. Dajte zovrieť vodu na čaj. Môžete v rýchlovarnej konvici alebo na sporáku v klasickom čajníku. TIP: Lepší čaj získate ak použijete filtrovanú vodu alebo aspoň odstátu bez chlóru. Čierny čaj sa zalieva vodou, ktorá takmer vrie. Približne v rozmedzí 95° – 100° C.
 4. V ďalšom kroku si pripravte samotný čaj. Množstvo závisí na veľkosti konvičky a druhu čaju. Požadované množstvo dajte do pohárika alebo sitka na ľuhovanie.
 5. Vložte luhovacie sitko do pohára alebo konvičky.
 6. Nalejte vodu do pohára. Nalievajte cez sitko, teda cez čajové lístky alebo cez čajovú drť.
 7. Prikryte pohár tanierikom alebo položte veko na konvičku.
 8. Čas luhovania opäť záleží na druhu čaju. Vo všeobecnosti sa čierny čaj luhuje cca 3 až 5 minút.
 9. Čas luhovania môžete odskúšať i tak, že čaj ochutnáte. Niektoré čaje, ako napríklad Pu Erh sú viac nálevové. Naozaj záleží na tom aký čaj alebo čajovú zmes používate.
 10. Po vyluhovaní vyberte čajové sitko s čiernym čajom.
 11. V tomto kroku môžete čaj dochutiť. Ja osobne pijem čistý. Odporúčam rovnako piť a priviknúť si na chuť čaju samotného. Pokiaľ používate kvalitné čaje, ich chuť je výraznejšia.
 12. Niekto do čierného čaju pridáva pár kvapiek mlieka (english tea), iný zase pár kvapiek citrónu. Niekto dokonca prisladzuje. Podľa môjho názoru je najlepší čaj bez dochucovadiel.

Vyskúšajte pred pitím hotového nápoja vdýchnuť poriadne cez nos jeho vôňu. Pokiaľ máte naozaj kvalitný čaj, mali by ste cítiť príjemnu vôňu, ktorá vás akoby chela uvoľniť. Výborné sú kombinácie čaju Pu Erh s ovocnými prímesami.

Niekoľko tipov k zalievaniu čierného čaju

Vždy zohrievajte napustenú studenú, alebo na filtráciu alebo odstátie používajte čerstvú studenú vodu. Nedávajte teplú vodu, aby vám rychlejšie zovrela.

Vyberajte si čaj na základe vašich vlastných skúsenosti a preferencii. Nebojte sa experimentovať a hlavne objednať i drahší čaj. Zároveň si kľudne nechajte poradiť od experta na čaje. Prípadne si prečítajte literatúru.

čierny čaj, rôzne druhy

Čierny čaj nezalievajte vodou, ktorá ma nižšiu teplotu ako 90°C. Mnohí experti odporúčajú rôzne presné teploty. Myslím, že tu je priestor, tiež na vyskúšanie. Raz zalejte vodou úplne na hrane varu. Inokedy môžete vyskúšať vodu trocha postáť a zaliať cirka 95° C. Aká teplota vyhovuje vám a vášmu čaju je len na vás.

Príjemný čierno čajový zážitok prajeme!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress