Všetko ostatné

Domáci chlieb v rúre

Výborný domáci chlieb upečený v rúre je proste delikatesa. Určite sa nedá porovnávať s chlebom kúpeným v hypermarkete. Asi nebudete tento recept využívať často, nakoľko je naozaj jednoduchšie chlieb kúpiť. My taktiež chlieb kupujeme. Ale raz za čas si spraviť dobrý domáci chlieb v rúre je proste super. Okrem chlebíka si doma zvykneme robiť aj žemle. Najmä keď si ideme pripraviť kvalitný hamburger. Vtedy je domáca žemľa na nezaplatenie.

Približný čas prípravy : minút

Suroviny na domáci chlieb

  • hladká múka – 500 g (môže byť i špaldová, grahamová)
  • droždie – pol kocky
  • slnečnicové semienko – 3 PL  (nemusíte použiť)
  • ľanové semienka – 2 PL (nemusíte použiť)
  • kryštálový cukor – 1 čajová lyžička
  • soľ – 1 PL
  • olej – 1 PL
  • 1 dl vlažná voda, 3 dl voda

Ako pripraviť domáci chlieb v rúre

Najskôr si pripravíme kvások. Do pohára dáme 3 dl teplejšej vody, lyžičku cukru a rozmiešame v nej pol kocky droždia. Pohár prikryjeme tanierikom a necháme chvíľu postáť, kým sa nevytvorí pekný kvások. Pripravíme si veľkú misu, v ktorej bude cesto na domáci chlieb kysnúť. Do tejto misy vysypeme hladkú múku. Do múky vylejeme pripravený kvások. Pridáme soľ, olej. Do prázdneho pohára od kvásku si pripravíme ďalšiu vlažnú vodu. Začneme miesiť cesto. Postupne pridávame vlažnú vodu. Cesto miesime až kým nie je ľahšej konzistencie. Na záver pridáme ľanové a slnečnicové semiačka a poriadne premiesime. Semiačka môžete aj vynechať, alebo použiť aj iné. Chutný chlieb môžete získať aj použitím mierne podrvených orechov miesto semiačok. Takto pripravené cesto prikryjeme utierkou a dáme vykysnúť na teplejšie miesto.

U nás pečieme domáci chlieb v rúre v jenskom skle. Jenskú misu si vysypeme múkou. Vykysnuté cesto dáme do jenskej misy a necháme ešte asi 20 minút podkysnúť. Rúru predhrejeme na 180 stupňov. Pred samotným pečením môžeme na povrchu cesta urobiť ostrým nožom niekoľko veľmi jemných zárezov. Domáci chlieb v rúre pečieme cca 1 hodinu.

Po dopečení vyberieme chlieb z jenskej misy a dáme chladnúť na mriežku. A máme hotovo, už stačí výborný domáci chlieb len vychutnávať.

TIP: Prácu veľmi uľahčí kuchynský robot na miesenie cesta. Potom je pečenie cesta omnoho jednoduchšia záležitosť.

Zaujíma vás ako dlho vydrží chlieb z kvásku, prečítajte si tento článok o trvanlivosti kváskoveho chlebu.

 

Comments are closed.

Powered by: Wordpress