Stredomorská kuchyňa

Focaccia, ako pripraviť originál cesto na pizzu

Postup v tomto recepte som si niekoľko krát overil. Pizza alebo pizza štangle pripravené podľa neho mi veľmi chutia. Tento recept používam vždy ako základ pre dobrú domácu pizzu, ktorú si dozdobujem podľa nálady. Výboná je i varianta, za ktorú by ma talian asi zmrzačil. Bryndzová pizza je ale podľa mňa tiež veľmi chutný recept.

K príprave originálneho cesta na pizzu (focaccia) potrebujeme

  • hladká múka – 0,5 kilogramu
  • olivový olej – 50 ml
  • kvasnice – 25 gramov
  • soľ – jedna polievková lyžicy
  • vlažná voda – približne 250 ml

Originál cesto na pizzu pripravíme takto

Do šálky napustíme teplú vodu a rozmiešame v nej kvasnice, necháme chvíľu postáť. Múku vysypeme na dosku do tvaru kopca a vyhĺbime jamku. Do tejto jamky nalejeme kvasnice zo šálky. Pridáme soľ a olivový olej. Pizza cesto postupne premiešavame. Podľa potreby po troškách pridávame vlažnú vodu. Focaccia cesto začneme miesiť a pokračujeme až pokiaľ nezískame pekné vláčne cesto, ktoré sa nebude lepiť na dosku. Ďalej cesto na pizzu upravujeme tradičným spôsobom. Najskôr ho ponaťahujeme a potom silno hodíme o dosku. Toto zopakujeme asi 6-7 krát. Po tomto postupe by malo byť cesto krásne hladké a elastické.

Vytvarujeme z cesta bochník a vložíme ho do misky. Prikrijeme utierkou. Cesto na pizzu potom necháme odpočinúť na teplom mieste. Kysnúť by mala focaccia ideálne niečo cez hodinu. Potom znova cesto trocha premiesime. Z takéhoto množstva sa môže spraviť jedná veľka pizza alebo cesto rozdelíme na dva alebo tri menšie bochníky podľa potreby. Focacciu vyvaľkáme alebo ručne vypracujeme na tenký kruh.

Na miesenie cesta sa dá využiť i kuchynský robot, ale cesto na pizzu vymiesené ručne je jediný originál.

Ak chceme len čistú focacciu, tak nožom vytvoríme na povrchu mrežový vzor a potrieme olivovým olejom, prípadne narežeme na pásy a vyvaľkáme tzv. “pizza štangle“. Pizza cesto môžeme dozdobiť podľa vlastnej chuti a upiecť. Z tohto cesta si môžete prirpaviť i hrubšiu focacciu posypanú syrom napríklad k rajčinovej polievke.

Pizza štangle s dresingom

Veľmi rád robím z tohto cesta už spomináne pizza štangle s cesnakovým dresingom. Výborne sa hodia ako ľahšia večera. Alebo ak čakáte návštevu. Vaši hostia určite ocenia výborné a čerstvé pizza štangle s dresingom. Jednoducho vytvarujete dlhšie šulce z cesta. Ktoré poukladáte na plech vystalný papierom na pečenie. Keď z vrchu pizza štangle zhnednú je dopečené. Pozor nie vždy sa hodí cesnakový dresing. Určite poniektorá návšteva ocení pikantný syrový, nivový alebo rajčinový dip.

Vychytávka – plnené pizza štangle

Recept je iba troška náročnejší ako klasické pizza štangle. Z cesta na pizzu nevytvarujeme iba dlhšie šulce. Miesto toho tieto šulce vyvalkáme na podlhovasté obdĺžničky. Nastúhame si tvrdý syr na hrubo. Strúhaný syr poukladáme do stredu cesta v tvare hrubého dlhého slíža. Vytvarujeme surové pizza štangle. Treba dať pozor a

Comments are closed.

Powered by: Wordpress