Slovenská kuchyňa

Francúzske zemiaky so smotanou

Recept na francúzske zemiaky so smotanou určite nepozná žiaden francúz. Je to jedlo typické iba v našich končinách. Ja mám tento recept ale veľmi rád. Je to výborné jedlo, ktoré sa hodí na bežný deň. Je vďačné i preto, že tento recept sa podľa mňa môže robiť aj častejšie. Tiež je výborné počas pracovného týždňa, nakoľko zvykne zasítiť i na viac krát. Je skladné a dobré chutí aj na druhý deň. Francúzske zemiaky sa dajú robiť aj z varených zemiakov. Najlepšie francúzske zemiaky sú však zo surových zemiakov nakrájaných na veľmi tenké plátky a zaliaté smotanou.

Na najlepšie francúzske zemiaky so smotanou potrebujeme

  • zemiaky cca 1kg – najlepšie sú nové zemiaky (veľké kusy)
  • klobáska – najlepšie domáca
  • jemná saláma alebo párky
  • vajíčka – 5ks
  • smotana na šlahanie – 200ml
  • tvrdý syr na strúhanie – cca 200 gramov
  • mrkva – 2 stredné kúsky
  • soľ a čierne mleté korenie
  • bravčová masť (prípadné olej)

Ako pripraviť najlepšie francúzske zemiaky

Najskôr si dáme variť vajíčka. Medzi tým očistíme zemiaky. Zemiaky nedáme variť. Miesto toho ich nakrájame na veľmi tenké plátky. Čím tenšie plátky, tým lepšie budú výsledné francúzske zemiaky. Zemiaky môžete krájať aj na strúhadle alebo krájačom. Mrkvu tiež očistíme a nakrájame na tenučké kolieska. Tvrdý syr nastrúhame na hrubšie a dáme bokom. Klobásku a jemnú salámu rovnako nakrájame na kolieska. Miesto salámy môžeme použiť aj párky alebo kabanos. Vajíčka ošúpeme a nakrájame na kolieska. Všetky suroviny si prichystáme tak, aby sme francúzske zemiaky potom mohli jednoducho vrstviť.

Pripravíme si zapekaciu misu. Vymastíme ju bravčovou masťou (prípadne použijeme olej). Hneď potom položíme prvú vrstvu zemiakov. Na túto vrstvu striedavo poukladáme klobásku, salám, vajíčko a mrkvu. Posolíme a jemne okoreníme. Jemne posypeme spodnú vrstvu francúzskych zemiakov strúhaným syrom a polejeme trochou smotany. Poukladáme na tenko nakrájané surové zemiaky. Tento postup zopakujeme tak aby vznikli tri vrstvy. Vrchnu vrstvu posypeme väčšou vrstvou syru a zalejeme zvyškom smotany.

Takto pripravené francúzske zemiaky dáme piecť do predhriatej rúry. V teplovzdušnej rúre pečieme na 230°C asi 50 minút. Potom vytiahneme skontrolujeme prepichovaním francúzskych zemiakov vidličkov. Pokiaľ idú ľahko prepichovať, tak dáme francúzske zemiaky ešte dopiecť odokryté. Dopekáme asi 10 minút. Vytiahneme z rúry ak sa vytvorí jemná zapečená kôrka na povrchu.

Francúzske zemiaky – servírovanie

Francúzske zemiaky je najlepšie podávať čerstvé. Len mierne schladnuté, aby sa dali pohodlne ihneď konzumovať. Výborná príloha je kyslá uhorka alebo kyslý šalát. Francúzske zemiaky sa ale môžu servírovať kludne i na druhý deň. Aby bolo jedlo chutnejšie, odporúčame ohrievať v rúre. Môžete i na viac krát.

Dobrú chuť!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress