Káva & čaj

French press káva, postup prípravy

Ako si jednoducho a lacno pripraviť chuťovo skvelú kávu v domácich podmienkach? Odpoveďou je French Press. Jednoduchý zázrak, pomocou ktorého vykúzlite skvelú kávu. V tomto článku Vám prinášame podrobný postup, ako s french press pripraviť vynikajúcu kávu.

French press káva postup prípravy

Čo budeme pre prípravu french press kávy potrebovať?

  1. French Press kávovar
  2. Varnú kanvicu pre zovretie vody
  3. Kvalitnú kávu (idealne zrnkovú nemletú)
  4. Mlynček na kávu
  5. Šálku na kávu

To je v princípe všetko. Príprava kávy vo French Press nie je zložitá, ale aby bol výsledok delikátny treba dodržať zopár základných pravidiel.

Postup prípravy kávy s French Press kávovarom

1. Najskôr si pomelieme kvalitné kávové zrnká. Tieto sú veľmi dôležité pre výsledok. Čím kvalitnejšie kávove zrná máme, tým lahodnejší nápoj pripravíte. Dá sa použiť aj pomletá káva, ale lepší výsledok dosiahnetie pokiaľ kávu pomeliete čerstvo. Mlynček úplne postačuje ručný. Kávu pre prípravu vo French Press treba mlieť na strednú hrubosť.

2. Dáme zovrieť vodu. To môžeme spraviť aj pred mletím kávy. Kým voda zovrie kávu pomelieme. Kvalita vody je tiež významná. Najlepšia je čerstvá studená filtrovaná voda. Taká ktorá je zbavená najmä chlóru. Ideálne aj so zníženou tvrdosťou. Pokiaľ však nepoužívate v domácnosti filter, tak je dobré kávu pripravovať s odstátej studenej vody. Keď je voda privedená do varu, tak ňou najskôr predhrejeme šálku a French Press. Jednoducho nalejeme trocha horúcej vody do kávovaru French Press a do šálky. Po chvíľke vylejeme vodu z French Press, ktorý ostane predhriatý. V šálke môžeme vodu ponechať dlhšie a vyliať ju až pred nalievaním kávy. Takto nám šálka nevychladne, kým pripravíme kávu.

3. Do French Press kávovaru nasypeme pomletú kávu. Pomer kávy a vody by mal byť cca 1:10. Ale všetko záleží na Vás. Ak máte radi silnejšiu kávu kľudne použite viac kávy alebo naopak. Ja osobne používam cca 20 gramov kávy na asi 250 ml vody, čo sú u nás vo výsledku 2 kávy. Následne zalejte mletú kávu trochou vody. V tomto kroku by voda mala dosahovať výšku tak aby tesne pokryla mletú kávu. Namočenú kávu premiešame. Tak aby sa navlhčila všetka káva a nie len určitá časť. Mali by sme na dne dostať vlhkú kávovu zmes a nie moc vodnatú. Takto necháme postáť kávu jednu minútu.

4. Po tejto minúte dolejeme do French Press zvyšok horúcej vody. Opäť môžeme mierne premiešať. French Press potom prikryjeme. Takto necháme postáť ďalšie tri minúty. Potom kávu prefiltrujeme. Jednoducho jemne tlačte na piest, až kým ho nestlačíte na dno.

5. Kávu podávame ihneď. Prelejeme z French Press kávovaru do šálky, respektíve šálok. Na servírovanie sa môže použiť i džbánik, z ktorého si hostia nalejú množstvo kávy podľa chuti.

Príjemný zážitok z kvalitnej kávy prajeme!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress