Indická kuchyňa

Ghee (ghí), prepustené maslo

Recept na ghee nie je vôbec zložitý. Ghí ma mnoho zdravotných výhod a môže sa používať i na pečenie a verenie miesto oleja. Toto čistené maslo nepodlieha skaze, pri izbovej teplote sa dá skladovať aj niekoľko rokov. Aj preto je najvhodnejšie si rovno pripraviť väčšie množstvo tejto čarovnej suroviny.

Na prípravu ghee potrebujeme

  • maslo z kravského mlieka

Ako pripraviť ghee

Maslo dáme do hrnca, treba dať toľko aby zaplnilo cca 3/4 nádoby. Na strednom ohni ho najskôr roztopíme a privedieme do varu, hneď na to stíšime plameň. Po čase by malo maslo začať bublať, vtedy hrniec preložíme na najslabší možný plameň a necháme tak niekoľko hodín, treba dbať na to aby plameň nebol silný alebo nezosilnel a maslo sa nespálilo. Na vrchu masla sa bude tvoriť pena, ktorú odoberáme (dá sa ešte použiť). Po niekoľkých hodinách ghee nadobudne zlatistú farbu, zostane priehľadné a na povrchu sa objavia krištáliky. Ak sa už nevytvára pena, ghí odstavíme z ohňa, potom scedíme cez jemnú gázu alebo veľmi jemné sitko do čistej sklenenej nádoby. Treba dať pozor aby sa do očisteného masla nedostali usadeniny, ktoré vznikli pri procese. Táto usadenina je nepoužiteľná. Ghí necháme v sklenenj nádobe pomaly chladnúť až na izbovú teplotu. Stuhnuté prepustené maslo – ghee má žltú alebo krémovú farbu.

ghi prepustene maslo ghee maslo

 

Niektoré výhody ghee

Ghí má mnoho zdravotných a iných prospešných výhod, ktoré sú podložené a preukázané praxou i vedecky. Je bohaté (na rozdiel od ostatných tukov) na kyselinu maslovú, mastnú kyselinu s krátkym reťazcom, ktorá reguluje expresiu viacerých génov a zúčastňuje sa na prevencii rakoviny tým, že zastavuje rozmnožovanie rakovinových buniek.

Ghee pomáha udržiavať zdravý tráviaci trakt. Výskum ukázal, že ľudia s nezdravým zažívacím traktom neprodukujú kyselinu maslovú, teda jej dopĺnanie konzumáciou ghí je veľmi prospešné. Konzumácia ghí je prospešná i pre imunitný systém.

Ghee stimuluje sekréciu žalúdočnej kyseliny, a tak napomáha v procese trávenia. Lepšie trávenie automaticky znamená lepšie zdravie. Častejšia konzumácia pomáha aj proti silnej chuti do jedla, čo je ďalšia vlastnoť tohto masla, ktorou prispieva k boju proti nadváhe.

To, že myseľ a telo sú jeden celok si boli dávne kultúry vždy vedomé. Moderný výskum ukázal, že negatívne emócie majú chemickú povahu. Tieto chemické látky sú priťahované tukmi a ukladajú sa do nich. Ghí môže byť použitá na nahradenie týchto tukov, tak že môže prilákať a vytiahnuť tieto emocionálne toxíny, čím sa telo očistuje. Prepustené maslo má aj protizápalový účinok, čo využívajú ajurvédsky lekári pri zápalových ochoreniach čriev, ako sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída (ghí klystíry).

Comments are closed.

Powered by: Wordpress