Torty & pečenie

Jablková štrúdľa s makom

Najlepšia štrúdľa je z čerstvých zelených jabĺk. Nič sa samozrejme nestane, keď použijete i iné jablká, napríklad červené, alebo kľudne i staršie. Všetky ostatné ingrediencie sú základné. Mali by sa dať ľahko nájsť v každej kuchyni. Pokiaľ budú kvalitné, tak podľa tohto receptu ukuchtíte určite skvelú a nezabudnuteľnú štrúdľu.

Na najlepšiu makovo jablkovú štrúdľu potrebujeme

Cesto na štrúdľu:

  • hladká múka – 300 gramov
  • vajce – 1 ks (najlepšie kvalitné domáce)
  • soľ – štipka
  • somatana na šlahanie – 250 ml

Bešamel:

  • masť – 100 gramov
  • polohrúba múka – 40 gramov

Plnka pre makovo jablkovú štrúdľu:

  • mak – množstvo podľa chuti
  • strúhané jablká – množstvo rovnako podľa chuti
  • cukor kryštáľ – podľa chuti a kyslostí jabĺk
  • mlieko – ideálne plnotučné

Maková štrúdľa s jablkami – postup

Najvhodnejšie je podľa môjho názoru začať plnkou. Najskôr nastrúhame jablká. Makovo jablkovú plnka do štrúdle pripravíme tak, že na veľmi miernom ohni rozmiešame mak, strúhané jablká, kryštáľový cukor a mlieko. Množstvá a pomer jednotlivých prísad si musíte zvoliť sami podľa chuti. Výsledná zmes by mala byť veľmi hustá. Odporúčame nedávať veľké množstvo každej prísady naraz, ale radšej postupne. Najmä ak robíte štrúdľu prvý krát. Túto zmes postupne ochutnávame až dosiahneme nami požadovanú chuť a mnnožstvo. Tento postup prípravy plnky môžeme použiť i pri iných ingredienciách. Miesto maku a jabĺk môžeme takto prirpaviť plnku zo strúhaných orechov a hrozienok.

Ako ďalší krok vymiesime cesto na štrúdľu a pripravíme si ostatné suroviny. Do väčšej misy dáme múku, vajce, štipku soli a smotanu. Vypracujeme základné cesto. Ak by sme mali cesto príliž riedke, môžeme pridať múku. Naopak, ak múka bola veľmi savá, prilejeme trocha smotany. Ak už nemáme smotanu môžeme i mlieko. Štrúdľové cesto vyvaľkáme na veľký tenký plát.

Na šrúdľu budeme potrebovať i bešamelovú zmes. Masť roztopíme na strednom ohni. Do rozohriatej masti pridáme polohrubú múku a necháme asi minútu prebublať za len veľmi mierného miešania, aby sa múka nespálila. Potom spolu dobre vymiešame, pokiaľ zmes nezhustne. Vyvalkaný plát cesta na štrúdlu potrieme bešamelovou zmesou. Potreté cesto necháme schnúť asi 15 minút.

Zaschnuté cesto zrolujeme a rozkrojíme na 3 alebo 4 diely. Veľkosť záleží i na plechu alebo požadovanej veľkosti finálnej štrúdle. Každý diel dovaľkáme na veľmi tenko. Na jednotlivé dieli nanesieme jablkovo makovú plnku. Cesto s plnkou zatočíme. Štrúdľu pred vložením potrieme vajíčkom a pečieme v predhriatej trúbe asi na 200 °C.

Na záver posypeme jablkovo makovú štrúdľu práškovým cukrom.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress