Všetko ostatné

Kapustová polievka z kyslej kapusty

Kapustovú polievku z kyslej kapusty u nás varíme nielen na vianoce. Radi si ju pripravíme i viackrát počas roka. Nejde o náročný recept. Podľa môjho náoru je kapustová polievka najlepšia na druhý deň. Preto ju rád varím vo väčšiom množstve, aby nám ostalo i na druhý deň. Vtedy si vychutnám kapustovú polievku ešte viac ako po dovarení.

Kapustová polievka – ingrediencie

  • kyslá kapusta – 150 g
  • kocku zeleninového bujónu
  • klobása – 150 g
  • zemiaky – 2 ks (väčšie)
  • kyslá smotana – 500 ml
  • hladka múka – 1PL
  • 2 žĺtky
  • bobkový list, ocot a soľ

Postup prípravy kapustovej polievky

Najskôr zovrieme vo väčšom hrnci malé množstvo vody. Pridáme kyslú kapustu, ocot soľ a bobkový lis. Kapustu necháme variť na miernom ohni. V druhom hrnci dáme zvlášť variť klobásu. Zemiaky nakrájame na menšie kocky. Pridáme do hrnca s klobásou. Uvarenú klobásu vyberieme z hrnca a dáme bokom. Zemiaky potrebujeme mať uvarené do polomäkka. Do základu kapustovej polievky pridáme kocku bujónu a asi 1 až 1,5 litra vody. Základ polievky prelejeme do hrnca, kde sme varili kapustu. Kapustovú polievku na chvíľu odstavíme z ohňa. Klobásu pokrájame na kolieska a pridáme do kapustovej polievke. Polievku zahustíme smotanou, v ktorej sme rozmiešali 1 PL múky. Poriadne premiešame a vrátime na oheň. Za stáleho miešania ešte krátko povaríme. Približne 5 minút. Polievku odstavíme z ohňa. Po približne 15 minútach ešte poriadne premiešame a necháme schladnúť.

Kapustovú polievku je dobré variť zavčasu. Najlepšia kapustová polievka je ak si apoň hodinu alebo dve postojí. Teda ideálne servírovanie je až po znovu prihriatí polievky. V našej rodine sa kapustová polievka varí zavčas ráno. Na obed servírujeme z menšieho hrnca, kde si ohrievame už odstátu polievku.

S kapustovou polievkou je to podobné ako s gulášom. Podľa mňa najlepšia je až na druhý deň, keď sa všetky chuťe poriadne spoja. Ku kapustovej polievke sa výborne hodí čerstvý biely maďarský chlebík.

Dobrú chuť  ku kapustovej polievke prajú recepty a varenie!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress