Káva & čaj

Káva, druhy kávy a jej príprava

Zaujíma vás kvalitná káva? Rôzne druhy kávy a ako si kvalitnú kávu priraviť doma?

Ak máte chuť na kvalitnú kávu, tak najlepšie je navštíviť dobrú caffetériu. Kde si môžete dať originál dobré espresso, ristretto alebo doppio. Tí, ktorí majú radšej väčšiu kávu si určite zvolia lungo alebo cappuccino, prípadne caffé latté machiato. Nevieto čo tieto výrazy znamenajú presne. Tak pre vás je venovaný tento článok. Alebo ste milovníci tohto nápoja a dobré poznáte aké druhy kávy vám ponúknu v kaviarni, ale radi by ste si čarovný nápoj pripravili doma? Potom pokračujte v čítaní záveru nášho článku.

Ak sa Vás čašník opýta, či si dáte preso s mliekom alebo kávu s mliekom, pravdepodobne budete musieť zmeniť kaviareň. Pre začiatočníka v oblasti dobrej kávy môže byť ťahšie určiť či ide o dobrú kaviareň, kde je naozaj vysoká kvalita kávy. V tomto článku sa posnažíme poukazáť na znaky, ktoré by určite mala mať dobrá kaviareň.

Začneme nápojovým lístkom kaviarne.

Nápojový lístok by nemal obsahovať slová ako piccolo, presso, preso a podobné. V kvalitnej kaviarni by ste mali naraziť iba na tieto kávove nápoje (nemusíte na všetky).

 • espresso
 • doppio (espresso doppio, doppio espresso) – dvojité espresso
 • espresso macchiato – espresso s troškou peny na vrchu
 • espresso con panna – espresso so šlahačkou

espresso druhy kavy

 • cappuccino
 • caffé latte
 • caffé mocha latte – ochutené caffé latte
 • iced coffee – ľadová káva

druhy kavy

 • flat white – káva s mliekom, espresso s mliekom (mlieko by malo byť ohriate)
 • caffé americano, alebo lungo – väčšia káva, espresso s pridaním horúcej vody
 • caffé corretto – káva s likérom
 • shakerato – espresso vyshakeované s ľadom, cukrom (môže byť i s mliekom)

druhy kávy

legenda pre obrázky:

espresso legenda

Pokiaľ nápojový lístok neobsahuje niektorú zo spomenutých, alebo obsahuje i iné drinky na základe espressa, tak to ešte nemusí znamenať, že ide o zlú kaviareň. Tieto kávy sú len základné druhy. Niektoré nemusia pripravovať. Napríklad ľadovú kávu. Nopak môže prirpavovať i iné druhy nápojov na základe espressa.

Ďalšie znaky ako spoznať kaviareň s kvalitnou kávou.

Vždy by mali mať veľký profesionálny stroj na kávu. Ak majú viac druhov kávových zŕn, tak by mali mať i viac mlynčekov na kávu. Rôzne druhy zŕn si vyžadujú iné nastavenie mlynčeka. Ďalej to už nebude až také jednoduché a spoznateľné na prvý pohľad. Ja osobne si v novej kaviarni, do ktorej by som rád chodil opakovane najskôr objednám espresso a potom cappuccino. Nie je jednoduché pripraviť originál cappuccino. Podľa tohto drinku o ktorom píšeme i v článku venovanému cappuccinu asi jednoduchšie posúdite kaviareň. Nemusí byť cappuccino pripravené aj s latté art, ale hlavne musí byť dobré. Mlieko nesmie byť prevarené. Pena nesmie byť príliž “bulbinková”.

Asi bude jednoduchšie odporučiť pozrieť si video o cappuccine, ako opisovať ako má vyzerať kvalitné pripravený tento nápoj.

Ako však rozoznať kvalitné espresso?

Najdôležitejšia je jeho príprava. Voda musí byť filtrovaná, zrná pomleté na presnú hrúbku. Kávy musí byť presné množstvo a poriadne ulačená. Tlak v kávovari musí byť dostatočný. Ale ako toto rozozná laik? Neviem, ale možno pomôžu tieto znaky:

 •  porcia mletej káve by mala byť 7 gramov (+- 0,5 gramu)
 • teplota vody, ktorá preteká kávou by mala mať 88°C (+- 2°C)
 • voda by mala pretekať kávou pod tlakom 9 barov (+-1 bar)
 • doba extrakcie kávy by mala byť 25 sekúnd (+- 5 sekúnd)
 • objem kávy v hrnčeku by mal byť 25 ml (+- 2,5ml)
 • hrnček by mal byť predhriatý
 • finálna teplota kávy by mala byť menej ako 70°C
 • výsledná káva by mala mať hustú cremu (hnedkastá jemná pena na povrchu)

V našich končinách kde sa zvykne piť väčšia káva sa môže stať, že i vo výbornej kaviarni vám pripravia espresso, ktoré bude mať väčší objem. Myslím, že to nie je veľký hriech, nakoľko veľa ľudí u nás je zvyknutých na väčšie kávy. Myslím, že úplne v poriadku je ak sa stroj nechá ísť aj 30 sekúnd a vysledné esporesso má 35 ml.

Ako si ale kvalitnú kávu dopriať v domácich podmienkach?

Pokiaľ nemáte hlboko do vrecka, existujú pákové stroje pre domácu prípravu espressa. Pri takomto stroji si ale budete musieť nachystať minimálne 300 až 400 Eur. Dobrou voľbou sú i kapsuľové kávovary. Ak máte kvalitné kapsule, tak vám pripravý i celkom obstojné espresso. Najväčšou nevýhodou kapsulových kávovarou je kvalita zŕn použitých v kapsulách. Tú totiž neovplyvníte.

Najlepšia cesta pre kvalitnú kávu v domácich podmienkach je podľa mňa MOKA HRNČEK. Príprava moka kávy si vyžaduje trocha zručnosti. Odmenený budete však výbornou kávou. Nie je to úplne originál espresso, ale káva je to výborná. Ako pripraviť kvalitnú kávu v moka hrnčeku sa dočítate v článku venovanému tomuto spôsobu prípravy kávy.

Ďalšie možnosti sú priraviť kávu vo tzv. “french press”. Aj tento postup sme zhrnuli v článku: príprava kávy vo french press kávovare.

Jednou z možností je i turecká káva. Boli by ste asi prekvapený ale aký je postup prípravy takejto kávy. Pozrite si video: príprava tureckej kávy.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress