Slovenská kuchyňa

Koložvárska kapusta

Koložvárska kapusta je jedným z mojich obľúbených receptov. Viem, že veľa ľudí tento recept nemusí. Podľa mňa sa väčšine len nedostala dobrá koložvárska kapusta na prvý krát a tak ju zavrhli. Ja si na nej rád pochutnám aj niekoľkokrát ročne. Myslím, že ak vyskúšate tento recept, tiež si koložvársku obľúbite.

Približný čas prípravy : minút

Koložvárska kapusta – suroviny

 • kyslá kapusta – 1 kg
 • mleté bravčové mäso – 500 g
 • ryža – 2 hrnčeky
 • 2 vajíčka
 • cibuľa – 2 väčšie kusy
 • cesnak – 2 stredné strúčiky
 • slanina
 • kyslá smotana – 200 gramov
 • masový bujón – 1 kocka (0,5 litra)
 • soľ a mleté čierne korenie
 • mletá červená paprika

Koložvárska kapusta – postup

Pripravíme si vývar z kocky bujónu, ktorý zalejeme pol litrom horúcej vody. Nakrájame si najskôr prvú cibuľu na menšie kúsky. Na väčšej a hlbšej panvici rozohrejeme olej. Cibuľu dáme opekať. Opekáme len veľmi krátko, kým troška zosklovatie. Na panvicu dáme opekať aj mäso. Mäso za stáleho miešanie pražíme, kým sa nezatiahne. Osolíme, okoreníme mletým čiernym korením a mletou paprikou. Pridáme nadrobno nakrájaný cesnak. Zmes zalejeme vývarom a dusíme pod pokrievkou na strednom ohni. Mäso dusíme asi 20 minút.

Koložvárska kapusta sa nezaobíde bez dobrej ryže. V hrnci alebo hlbokej panvici si dobru ryžu uvaríme. Najskôr rozpálime v hrnci olej a dáme opekať nasekanú druhú cibuľu. Potom pridáme prepláchnutú ryžu. Jemne ryžu opečieme za stáleho miešania. Naozaj iba chvíľku. Posolíme a zalejeme vodou. Pomer vody je k 1 dielu ryže 2 diely vody. Teda pridať by sme mali 4 hrnčeky vody. Ryžu varíme na jemnom ohni, až kým sa všetka voda neodparí.

Koložvárska kapusta sa pečie v hlbokom pekáči alebo jenskom skle. U nás používame hlbokú misu z jenského skla. Zapekaciu misu vymastíme olejom alebo bravčovou masťou. Ja osobne radšej používam masť. Na spodok misy dáme ryžu aby vznikla jednoliata vrstva. Na vrch ryže poukladáme tenké plátky slaninky. Koložvárska kapusta bude so slaninkou omnoho chutnejšia. Na ryžu poukladáme opečené mleté mäso. Tak aby sme vytvorili rovnomernú vrstvu. Tretiu vrstvu bude tvoriť kyslá kapusta. Pozor kyslá kapusta musí byť dobré prepláchnutá vodou aj niekoľko krát. Treba zraziť kyslosť kapusty. Na kapustu príde záverečná vrstva. Tú bude tvoriť kyslá smotana a vajíčka. Smotanu s vajíčkami najskôr poriadne vymiešame v miske. Túto zmes rozotrieme rovnomerne po povrchu kapusty. Na záver ešte poukladáme na tenko nakrájanú slaninku.

Rúru vyhrejeme na 200 stupňov. Zapekaciu misu prikryjeme. Pokiaľ používame hlboký plech, tak ten zakryjeme alobalom. Dáme piecť na približne 45 minút, potom vyberieme a odokryjeme. Na posledných 15 minút dáme dopekať už odokryté. Takto vznikne výborná zapečená kôrka na povrchu.

Servírovať môžeme prakticky okamžite. Dobrú chuť!

TIP: Aby bola koložvárska kapusta ešte lepšia, tak na vrstvu mäsa môžete poukladať aj kolieska na tenko nakrájanej domácej klobásky.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress