Všetko ostatné

Lievance bez droždia. Alebo dolky, či pancakes.

Tento recept je na rýchle lievance bez droždia. Správny názov je lievance, ale používa sa i dolky bez droždia alebo pancakes. Veľmi rád ich mám na raňajky, alebo aj ako dezert po hlavnom chode. Tieto lievance sú veľmi chutné a nadýchané. Určite odporúčam vyskúšať. Väčšinou ich potierame domácim džemom. Ale asi najlepšie je poliatie kanadským javorovým sirupom. Výborne sa na dolky hodí aj nutela.

Približný čas prípravy : minút

Na lievance potrebujeme

  • 125g polohrubej muky
  • 1 vajíčko
  • 1PL masla
  • 1 vanilkový cukor
  • 1 prášok do pečiva
  • 4PL oleja
  • 150 ml mlieka

Lievance bez droždia pripravíme takto

Všetky ingrediencie uvedené vyššie spolu poriadne premiešame. Ideálne je využiť elektrický šľahač alebo ručný mixér. Takto pripravíme výborné cesto na lievance.  Cesto na dolky bez droždia by malo aspoň 5 minút oddychovať. Pokojne ho môžete dať postáť do chladničky aj na dlhšie. Pred samotným smažením však vždy cesto ešte raz premiešajte.

Na panvici rozohrejeme olej. Žufankou nanášame primerané množstvo cesta na panvicu. Vytvárame dolky, teda typický lievancový tvar. Ovál jedného lievanca by mal byť asi 1cm hrubý.

Malý tip: výborné lievance sú aj robené na masle. Takže miesto oleja je na panvici lepšie rozohriať maslo. Aj keď uznávam, že takto je s pečením dolkou o trocha viac práce.

Dolky servírujte vždy čerstvé, hneď ako ich dosmažíte. Vhodnejšie je nerobiť naraz väčšie množstvo ako skonzumujete. Lepšie je nechať si zvyšok cesta, to odložiť do chladničky. Radšej neskôr v ten istý deň pripravte znova čerstvé lievance z odloženého cesta. Cesto, ktoré dlhší čas stojí v chladničke treba pred druhou prípravou poriadne premiešať. Odporúča sa aj nechať chvíľku postáť na izbovej teplote. Jemne potom znova premiešať a dosmažiť ostatné lievance.

Ak si radi pochutnávate na dolkách s džemom, tak vyskúšajte na dolky naniesť najskôr aj trocha čerstvého masla. Takto pripravené dolky s trošičkou masla a výborným domácim džemom sú jednoducho delikatesa. Ja osobne preferujme džem višňový, ale každému čo hrdlo ráči.

Dobrú chuť.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress