Všetko ostatné

Maďarský guláš z bravčového mäsa

Tento recept na maďarský guláš z bravčového mäsa je jeden z mojich najoblúbenejších receptov. Samozrejme, že nemôže konkurovať pravému kotlíkovému gulášu z hovädzieho mäsa. Rovnako by viacerí asi namietali, že pravý maďarský guláš je len z hovädzieho mäsa. Áno, súhlasím. Ale tento bravčový guláš napriek tomu varím rád. Najmä preto, že netreba stáť pri hrncoch minimálne 3 až 4 hodiny. Chutný bravčový maďarský guláš dokážete uvariť i za menej času ako 1,5 hodiny. Vtedy však musíte zahusťovať múkou. Ja radšej zahusťujem nastrúhaným zemiakom. Guláš tak varím minimálne 1,5 hodiny. Výsledok však stojí za to.

Maďarský guláš z bravčového mäsa – ingrediencie

 • 800 gramov bravčového pliecka
 • cibuľa – 400 gramov (používam červenú, ale výborná je klasická)
 • bravčová masť (nahradiť ju môže i olej)
 • paradajkový pretlak – 100 gramov
 • cesnak – 2 väčšie strúčiky
 • mäsový vývar – najlepšie z bravčovej kosti, ale môže byť i mäsový bujón (1 liter)
 • dva stredné zemiaky (na zahustenie, dá sa zahustiť i múkou)
 • čierne mleté korenie
 • soľ
 • majorán (sušený a drvený)
 • mletá červená paprika (sladká alebo štipľavá – podľa chuti)
 • chili papričky (iba tí, ktorí majú radi štipľavé)

Bravčový maďarský guláš – postup

Najskôr si nachystáme prvé suroviny. Nakrájame cibuľu na drobné kúsky. Dá sa použiť aj univerzálny krájač. Drobné kúsky sa stihnú rozvariť a vytvoria hustejší guláš s výbornou chuťou. Rovnako nadrobno nakrájame i strúčiky cesnaku. Nakrájame si aj mäso. Krajáme na menšie kocky. Keď dokončujeme krájanie mäsa postavíme na ohheň stredne veľký hrniec. Rozpustíme v ňom bravčovú masť (alebo rozohrejeme olej). Do rozohriateho tuku dáme pražiť nakrájanú cibuľu. Poriadne orestujeme. Pred koncom restovania pridáme cesnak. Nedávajte na začiatku pretože by sa spálil.

Keď máme orestovanú cibuľku a pridaný cesnak, do hrnca vložíme nakrájané bravčové mäso. Najlepší maďarský guláš je podľa môjho názoru z bravčového pliecka. Použiť sa ale dá i bravčové stehno. Mäso musíme poriadne opiecť. V tejto fáze pridávam na intezite ohňa. Zároveň je dobré pripraviť si vývar z bujónu. Keď je mäso poriadne orestované a celé zatiahnuté, podlejeme ho horúcou vodou. Asi 0,5 litra. Poriadne všetko premiešame a stíšime oheň. Tento základ pre maďarský guláš musíme v tejto fáze dobre ochutiť. Pridáme do základu maďarského guláša paradajkový pretlak, soľ a všetko korenie. Majorán je dobre v dlani poriadne podrviť, aby bol úplne jemný a dodal výraznejšiu chuť. Všetko znova poriadne premiešame. Necháme zovrieť. Potom zalejeme vývarom. Pridáme na drobno nastrúhané zemiaky. Opäť všetko poriadne premiešame. Maďarský guláš teraz prikryjeme a varíme prikrytí asi hodinu a 15 minút. Ja osobne varím na miernejšom ohni. Guláš by mal mierne prebublávať, ale nemal by divoko vrieť. Rovnako treba bravčový guláš občasne premiešať. Približne každých 5 až 10 minút. Poriadne odspodu, aby sa maďarský guláš nepripálil.

Na záver varenia bravčového gulášu ešte ochutnáme a prípadne dochutíme. Pokiaľ je guláš príliž riedky môžeme ho zahustiť ešte troškou múky. Alebo ešte povariť odokrytí pokiaľ nezýskame požadovanú konzistenciu.

TIP: Ak sa rozhodnete dohusťovať i múkou a použili ste aj zemiaky. Určite nezahusťujte viac ako 20timi gramami hladkej múky. Túto múku zalejte asi 1,5 deci vlažnej vody. Poriadne vymiešajte. Múka by mala byť úplne rozpustená. Pridajte do guláša cez sitko. Takto zachytite všetky hrudky nerozpustenej múky. Za občasného miešania povarte ešte asi 5 až 10 mninút.

Maďarský guláš, servírovanie

Maďarský guláš z bravčového mäsa môžeme servírovať ihneď. Ako každý guláš, tak aj bravčový guláš si zaslúži oddych. Najlepší guláš je pokiaľ postojí aspoň 3 – 4 hodinky a podáva sa už ohrievaný. Ako sa ale hovorí najlepší guláš je na druhý deň. Gulášu preto varím vždy dostatok. Aby som sa v duchu tohto hesla vždy dočkal aj porcie na druhý deň.

K maďarskému gulášu sa ako príloha výborne hodí knedľa alebo cestovina. Nič ale nepokazíte ani varenými ale šťuchanými zemiakmi.

DOBRÚ CHUŤ!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress