Všetko ostatné

Najlepší hovädzí kotlíkový guláš

Tento recept na kotlíkový guláš sa dá pripraviť i v domácich podmienkach na sporáku. Nič však nenahradí atmosféru a chuť kotlíkového guláša pripraveného s pivečkom na čerstvom vzduchu. Je množštvo receptov a variant gulášov. Niektorí pridávajú hríby a iný zas rôzne iné “vychytávky”. Otestoval som množstvo variant. Po viacerých rokoch testovania som ale objavil ameriku, v jednoduchosti je krása. Do gulášu treba používať kvalitné základné suroviny a netreba vymýšlať. Potom som sa už len sústredil na vyladenie jednotlivých detailov a recept na výborný hovädzí kotlíkový guláš bol na svete.

Približný čas prípravy : minút

Na najlepší hovädzí kotlíkový guláš potrebujeme

  • bravčová masť – cca 200 gramov
  • cibuľa – 1 kg
  • hovadzie mäso – 700 gramov
  • bavčové mäšo – 300 gramov
  • zemiaky – 700 gramov
  • paprika – 400 gramov
  • rajčiny – 400 gramov
  • koreniny (soľ, čierne mleté korenie, majoránka, mletá sladká červená paprika, prípadne chilli)

Postup pre prípravu hovädzieho kotlíkového gulášu

Najskôr si pripravíme cibuľu, mäso, papriku a rajčiny. Za bežných okolností stačí  pred varením gulášu tieto ingrediencie iba nakrájať. Ideálne je však pri mäse, paprike a rajčinách zájsť troška ďalej a využiť tieto tipy. Mäso nakrájame už o deň skôr a naložíme do jednoduchého pácu z oleja, soľi, čierného mletého korenia, majoránky a trošička chilli. V tomto páci necháme mäso odpočínúť cez noc alebo i trocha dlhšie. Pred začatím varenia gulášu rajčiny blanžírujeme – zbavíme šupky. Pre tých, ktorý s tým nemajú skúsenosť, ide o jednoduchý postup, kedy si šupku rajčiny jemne narežeme a rajčiny dáme na chviľku do viracej vody, potom ich ľahko zbavíme šupky, ktorá nebude v guláši vadiť. Papriku odporúčam nakrájať čo najdrobnejšie aby sa rýchlo zorvarila.

Na strednom ohni najskôr rozpustíme masť a do kotlíka dáme restovať cibuľu. Cibuľu netreba krájať nadrobno, ale je dôležité dať dostatok cibule (určite nedávajte menej cibuľe ako je mäsa). Miesto bravčovej masti, môžete použiť i kačaciu alebo inú, prípadne olej. Ale to už nie je ono. Bez bravčovej masti a dostatku cibule to proste nie je ono. Za častého miešania cibuľu restujeme do zlatista, treba dať pozor aby sa nám cibuľa nepripalovala.

Keď je cibuľka do zlatista orestovaná pridáme nakrájané hovädzie mäso. Za stáleho miešania necháme mäso zatiahnúť, keď nám všetko mäso chytí zvonka farbu, do kotlíka vlejeme asi liter a pol vody. Vodu necháme zovrieť a hneď potom pridáme nakrájanú papriku a rajčiny. Osolíme, pridáme čierne mleté korenie, sladkú papriku, majoránku, prípadne troška chlilli (podľa mňa je lepšie variť bez chilli, ktoré sa dá pridať na záver podľa uváženia každého konzumenta, nie každý má predsa rád štipľavé). Ja pridávam už teraz aj na drobnejšie nakrajané dva stredné zemiaky, ktoré sa úplne rozvaria a guláš výborne zahustia. Rovnako v tejto fáze pridávam i bravčové mäso, ktoré sa taktiež rozvarí na “mäsové nitky” a gulašu dodajú výbornu príchuť a hustotu. Keď máme všetky suroviny v kotlíku, tak podľa potreby dolejeme ešte vodu. Množstvo vody sa treba naučiť odhadnúť, pretože časť vody sa odparí a pridávať vodu neskôr nie je dobré – to len guláš zriedi a vpodstate znehodnotí.

Poznámka: Ak nechcete bravčové mäso rozvarené, tak ho pidajte neskôr, asi hodinku pred dokončením, ostanú vám aj z neho celé kúsky.

Keď varíme v kotlíku, treba už len sledovať a kontrolovať oheň aby bol plameň primeraný, tak aby guláš prebublával ale aby sa nepripaľoval. Občas guláš premiešame  a varíme kým sa nám cibuľa, paprika a rajčiny v podstate úplne nerozvaria. Na záver už len pridáme zemiaky a počkáme kým sa neuvaria. Ja zvyknem pred pridaním zemiakov guláš ocutnať a prípadne dokoreniť a dosoliť, to isté zopakujem i pred dovarením zemiakov.

Dobrú chuť.

PS: Kotlíkový guláš má dokonca i svoju facebook fan page. Klikni na link a uvidíš.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress