Slovenská kuchyňa

Najlepšie palacinky

Palacinky sú jednoduchý a rýchly recept. Dobre opečené a čerstvé palacinky sú jednoducho delikatesa. Existuje nespočetne veľa obmien, najmä sladkých. Osobne mám najradšej škoricové a vanilkové palacinky. Plnené s domácim malinovým, višňovým alebo ríbezľovým džemom. Vlastne akýmkoľvek domácim džemom.  V tomto reepte je uvedených viacero variant a nápadov na obmenu. Tiež uvádzame niekoľko slaných plniek.

Ingrediencie pre najlepšie palacinky

  • hladká múka – 200 gramov
  • voda – 2 dcl
  • mlieko – 3 dcl
  • olej – 1 dcl
  • vajcia – 2 ks
  • vanilkový alebo škoricový cukor (nemusí byť, prípadne použite inú prísadu na dochutenie cesta, napríklad kakao, citrónová šťava, strúhané jablko, mandľová esencia alebo iné)

Najskôr pripravím palacinkové cesto

Všetky vyššie spomenuté prísady dáme do väčšej misy a poriadne premiešame. Pred pečením môžeme cesto nechať chvíľu postáť v chladničke. Tesne pred opekaním palaciniek ho treba znova poriadne premiešať. Palacinky pečieme v rozohriatej panvici na strednom ohni. Olej používame iba do takej miery, aby sa povrch palaciniek nepripekal a neprichytával na panvicu. Palacinky radšej pečieme trochu dlhšie. Takto budú jemne chrumkavé. Pozor aby sa to ale nepreháňalo. Najlepšie je podávať čerstvo dopečené.

Palacinky môžeme plniť džemom, nutelou alebo tvarohovou plnku. Dá sa prakticky čímkoľvek, napríklad i pudingom. Vrelo odporúčam kombinovať s čerstvým ovocím, najmä v sezóne ovocia. Aspoň bude pochutina zdravšia. Dajú sa obohatiť šľahačkou, kakaom alebo zmrzlinou. Fantázii sa medze nekladú. Netreba však úplne preháňať.

Výborné sú mandľové palacinky. Tenké plátky mandlí opražte na panvici a následne rozdeľte na dve časti. Z jednej časti nasypte trocha opražených mandlí vždy po naliatí cesta na panvicu a druhú časť použite na záver na dozdobenie a ochutenie naplnených palaciniek.

Makové palacinky, absolútne lahodný dezert

Tento variant je pre mňa asi vrchol maškrtného zážitku. Milujem mak. Chuť lokší plnených makovým džemom je proste skvelá. Skúste ale pripraviť makové palacinky s makovo džemovou plnkov. Je to ešte lepšie ako makové lokše.

Palacinkové cesto pripravíme úplne rovnako s jedinou výnimkou. Prísada pre dochutenie cesta bude mak miesto vanilkového alebo škoricového cukru. Ako plnka sa mi najviac osvedčila kombinácia džemu a maku. Ja osobne nepridávam žiaden cukor. Mne úplne postačuje sladká chuť džemu. Takýto variant nie je potom ani kaloriky náročný.

Slaný variant palaciniek

Pripraviť si môžete samozrejme aj slanú variantu palaciniek. Napríklad použitím niektorých z nižšie uvedených slaných plniek. Ak ale plánujete slanú verziu, nedávajte samozrejme do cesta škoricový alebo vanilkový cukor. Miesto toho pridajte trocha soli.

Bryndzová palacinková plnka – v miske zmiešame 150 gramov bryndze a 100 gramov kyslej smotany, pridáme asi 50 gramov strúhaného oštiepku, nadrobno nakrájanú jarnú cibuľku. Môžeme pridať aj opraženú slaninku alebo na drobno nakrájanú udenú klobásku.

Cibuľová plnka do slaných palaciniek – 100 gramov slaniny nakrájame na malé kocky a opečieme spolu s nadrobno nakrájanou cibuľou. Do misky dáme asi 200 gramov jemného tvarohu a 100 gramov roztlačeného čerstvého syra a poriadne premiešame. Do tejto zmesi pridáme opečenú slaninu s cibuľkou. Pred pridaním zmesi zlejeme z panvice prebytočný tuk.

Hubová plnka – cesnak nakrájame nadrobno a speníme ho na panvici. Pridáme pokrájané huby. Použiť môžeme dubáky, šampiňóny, alebo iné. Prisypeme soľ a mleté čierne korenie. Všetko podusíme asi 5 minút. Panvicu odstavíme z ohňa, aby trocha schladla a vrátime na stíšený oheň. Prilejeme smotanu a nasypeme do zmesi strúhaný syr. Miešame kým sa syr neroztopí.

Vyprážané palacinky s hranolkami

Najskôr si pripravíme cesto na slané palacinky a niektorú alebo viacero plniek z vyššie uvedených slaných variantov. Palacinky potrieme plnkou a zatočíme alebo zbalíme do trojuholníkov. Obalíme ich v klasickej zmesi zo strúhanky, vajíčka a múky. Prápadne len v dvojobale z vajíčka a strúhanky. Takto obalené ich na záver vypražíme a dáme odtiecť od prebytočného oleja na hrubšie servítky alebo kuchynské utierky. Ako prílohu je ideálne zvoliť hranolky.

Zdravé palacinky:
Pri zdravších palacinkách je hlavný rozdiel v použitej múke. Cesto pripravíte zo špaldovej múky miesto klasickej. Nedáte takmer žiaden cukor. Nebudete používať ani iné dochucovadlá okrem zdravých. Napríklad na hrubo drvené orechy. Plniť treba iba “zdravšími” plnkami. Napríklad rozmačkanými jahodami bez cukru alebo iným rozmixovaným ovocím. Palacinky treba piecť na špeciálnej panvici bez použitia oleja.

Osobne sa prikláňam k strednej ceste. Keď si chcete pomaškrtiť, tak radšej o jednu palacinku menej a stravovať sa celkovo zdravším spôsobom. Podľa mňa sú palacinky nepečené na oleji zbytočne suché. Pripomínajú skôr lokšu. Som veľkám zástancom používania výrazne menšieho množstva cukru. Bez problému si ale dám chrumkavé palacinky s vanilkovým cukrom opečené na oleji. Kľudne s plnkou z čerstvého ovocia bez cukru. Ale aj so šľahačkou posypanou grankom. Cukrom sa dá šetriť i na mnohých iných miestach. Napríklad sladké nápoje, malinovky. Klasické cukrovinky a podobne.

Nech si zvolíte akékoľvek palacinky, prajeme vám dobrú chuť!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress