Stredomorská kuchyňa

Svieža talianska paradajková polievka

Paradajková polievka je v našich končinách najlepšia v sezóne. Vtedy ju najradšej aj varím a konzumujem. V sezóne je u nás jednoduché zohnať kvalitné a chutné paradajky. Ideálne doma pestované, hnojené prírodným hnojivom a bez postrekov. Každý recept je podľa mňa veľmi závislí od vstupných surovín. Samozrejme, čím chutnejšie a kvalitnejšie suroviny, tým je výsledok lahodnejší. Bežne dostupné rajčiny v obchodoch nielenže nie sú takmer vôbec chutné. Väčšinou ani vôňa nie je tak dobrá ako pri domácich. Aby bola talianska paradajková polievka svieža a výživná, nie je ju treba dlho variť. Naozaj odporúčam urobiť si polievkový krém, bez dlhého prevárania rajčín. Takto si zachovajú omnoho viac vitamínov a živín.

Paradajková polievka – ingrediencie

  • čerstvé paradajky (cca 5 väčších kusov)
  • čerstvá bazalka (dá sa použiť i sušená, ale čerstvá je lepšia)
  • čerstvo mleté čierne korenie
  • 2 stredne veľké cibule
  • 2 až 3 stredné struky cesnaku
  • 1 liter zeleninového vývaru, môže byť i z bujónu (dá sa použiť i čistá voda, ale lepší je vývar)
  • soľ

Blanširovanie paradajok

To znamená, že rajčiny najskôr zbavíme šupky. Každú paradajku najskôr poriadne umyjeme, jemne narežeme po celom obvode. Prerezať by sme mali iba šupku, ktorá by mala v podstate vytvoriť štyri mesiačiky. V hrnci necháme zovrieť vodu, do ktorej následne vložíme narezané paradajky na približne 1 až 2 minúty. Proces obvárania je ukončený, keď sa šupka začne jemne odlupovať. Rajčiaky preložíme do misky so studenou (ľadovou) vodou. Rovnako asi na 1 až 2 minúty, tie potom vyberieme a zbavíme šupky.

Talianska paradajková polievka – postup

Olúpte a nahrubo nakrájajte cibuľu. Cesnak olúpeme a nakrájame nadrobno. Rozohrejeme hrniec na strednom ohni, na olivovom oleji speníme cesnak a cibuľu do jemne zlatistej farby. Následne zalejeme vriacim zeleninovým vývarom (v horšom prípade 1 liter vriacej vody). Pridáme paradajky nakrájané na kocky. Varíme na strednom ohni, tak aby polievka stále vrela, maximálne 10 minút. Odstavíme z ohňa. Ručným mixérom vymiešame zo zmesi jemný paradjkový krém. Ochutíme nadrobno nakrájanou bazalkou, čerstvo namletým čiernym korením a osolíme. Paradjkovú polievku poriadne premiešame a necháme postáť aspoň 10 – 15 minút.

Pred servírovaním paradajkovú polievku ešte naposledy ochutnáme. Prípadne ešte dosolíme a dokoreníme. Môžeme podávať s parmezánom, ale i bez. Aby bola porcia paradajkovej polievky lákavejšia i pre oko, dozdobíme každú porciu celými alebo nasekanými lístkami čerstvej bazalky.

Vyskúšajte aj recept na paradajkovú polievku trocha inak:

V tomto prípade, nebudeme rajčiny blanširovať. K tomuto receptu budeme potrebovať navyše 2 mrkvy, 2 stonky zeleru a niekoľko cherry paradajok. Cibuľku a cesnak nespeníme samostatne, ale spoločne s nakrájanou mrkvou, stonkami zeleru a cherry rajčinami, cca 10 minút. Túto mierne opraženú zmes zalejeme vriacim zeleninovým vývarom a pridáme celé paradajky aj vrátane drobnej zelenej stonky (tie vylepšujú chuť). V tomto prípade je vhodnejšie použiť nie moc veľké paradajky, radšej namiesto 5 väčších kúskov, pužijeme 6 alebo 7 meších paradajok. Treba ale správne zvoliť veľkosť hrnca, aby sa paradajky v celku varili úplne ponorené. Radšej dolejte viac vývaru alebo dolejte iba vriacu vodu, tak aby rajčiny boli úplne ponorené. Záver receptu je rovnaký. Talianksa paradajková polievka sa len rozmixuje. Treba ešte okoreniť, osoliť a dochutiť bazalkou.

Dobrú chuť!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress