Stredomorská kuchyňa

Pečené divoké zemiaky – Patatas Bravas

Jednoduché a zaujímavé predjedlo z pečených zemiakov v šupke. Je vhodné najmä pre milovníkov pikantnejších chutí. Výborne sa hodí, ako predjedlo pri príprave slavnostnejšieho menu (samozrejme ak neplánujete servírovať zemiaky ako prílohu k hlavnému chodu). Tento recept sa rovnako výborne hodí i na stretnutie alebo party ako finger food. Nie je náročné na prípravu a zároveň to nie je typické ako bežné jednohubky.

Približný čas prípravy : 10 minút príprava, 30 minút pečenie, 10 minút dokončenie

Na pečené zemiaky Patatas Bravas potrebujeme

  • 1 kg žltých zemiakov
  • 350 – 500 g malých strapcových paradajok (cherry, roma alebo podobná odroda)
  • 4 polievkové lyžice olivového oleja
  • 1 polievková lyžica sušenej drvenej papriky (môže byť bežná sladká paprika)
  • 1 polievková lyžica balzamikového octa
  • 1 čajová lyžička kajenského korenia (môže byť i viac alebo menej – podľa chuti), kajenské korenie sú sušené drvené chilli papričky, dá sa teda nahradiť inou sušenou drvenou štiplavou paprikou
  • soľ (rovnako podľa chuti)
  • čerstvo mleté čierne korenie

Pečené zemiaky, postup receptu Patatas Bravas

pecene zemiaky predjedlo

Predhrejte rúru na 190°C. Zemiaky iba poriadne umytie, nebudú sa šúpať. Nakrájajte ich na rovnaké kocky, približne 3 x 3 cm. Na plech položíme papier na pečenie, na ktorý naskladáme zemiaky v jednej vrstve. Ak máme na plechu ešte dostatok miesta, pridáme i paradajky. Ak sa rajčiny a zemiaky na plech nezmestia spoločne, tak ich môžeme dať do menšej zapekacej misy alebo na samostatný plech. Pečieme zemiaky a rajčiny v rúre spoločne približne 30 minút. Alebo dovtedy kým nebudú zemiaky dostatočne prepečené.

Paradajky preložíme do misy, pridáme 3 polievkové lyžice olivového oleja spolu s octom, paprikou, kajenskym korením, soľou a čerstvo namletým čiernym korením. Množstvo soli, kajenskeho korenia (alebo inej pikantnej sušenej drvenej papriky) a čierneho korenia záleží iba podľa našej chuti. Všetky tieto ingrediencie poriadne vymiešame vidličkou, tak aby vznikla omáčka. Do misy vložte zemiaky a premiešajte s omáčkou. Ochutnajte a prípadne ešte dosoľte a dokoreňte.

Podávajte na jednom tanieri, alebo z plytkej mysy. Môžete dozdobiť čerstvým tymianom alebo bazalkou. Tiež môžete pripraviť cesnakový, syrový, paradajkový dip alebo chilli omáčku do samostatných nádob pre namáčanie divokých zemiakov.

Prajem dobrú chuť pri tomto zaujímavom predjedle pôvodom zo Španielska!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress