Zdravé recepty

Pečený losos na masle

Rýchly, chutný a veľmi jednoduchý recept. Lososa na masle je ideálne pripraviť na panvici. Ak si dáte ako prílohu iba zeleninový šalát, máte veľmi zdravú a ľahkú delikatesu. Výhoda lososa je aj v tom, že túto rybu väčšinou kúpite v balení s približne rovnako veľkými kúskami. Takže príprava je naozaj jednodúchá, pretože čas pečenia každého kúsku bude rovnaký.

Približný čas prípravy : minút

Na pečeného lososa na masle budeme potrebovať

  • losos – 2 kúsky (každý cca 120 gramov)
  • maslo – 2 polievkové lyžice
  • sušená bazalka
  • cesnak – 2 stredne strúčiky
  • soľ – cca 1/2 čajovej lyžičky
  • citrón

Ako pripraviť pečeného lososa na masle

Pred prípravou je dobré nechať rybu chvílu postáť, tak aby rybie filety získali izbovú teplotu. Cesnak nakrájame na veľmi drobné kúsky. Aby bol pečený losos na masle lahodný, kúsky ryby osolíme a posypeme sušenou bazalkou z oboch strán. Bazalku a soľ pri tom rovnomerne rozotrieme po povrchu lososích filetov.

Panvicu dáme na mierny oheň a rozpustíme maslo. Pridáme na drobno nakrájaný cesnak a hneď potom kúsky lososa. Veľmi zľahka opekáme filety. Najskôr z jednej strany, približne 4 minúty. Potom rovnaký čas z druhej strany. Treba dať hlavne pozor aby sa ryba moc nespiekla ani z jednej strany.

Podávame čerstvé, hneď po dovarení. Každý kúsok lososa pred servírovaním pokvapkáme citrónom. Dozdobiť a dochutiť môžeme každú porciu pečeného lososa jemne nakrájanou jarnou cibuľkou. Tiež môžeme použiť sušenú alebo čerstvú petržlenovú vňať.

Losos na masle, s čím servírovať?

Ako príloha sa výborne hodia zemiaky na akýkoľvek spôsob. Ja osobne preferujem pečené zemiaky spoločne s čerstvým zeleninovým šalátom. Chuť pečeného lososa na masle netreba prekrývať alebo dopĺňať výraznou prílohou. Pre maximálne zdravý a diétny recept môžeže pečeného lososa podávať iba so zeleninovým šalátom alebo iba so surovou krájanou zeleninou. Výborne sa hodí napríklad kombinácia karotky, ľadového šalátu, červenej cibuľky, hrubostennej červenej papriky, ktorú obohatíme krajánymí olúpanými kúskami pomaranča.

Losos na masle patrí medzi moje obľúbené recepty aj preto, že losos je veľmi kvalitná ryba a cenovo nepatrí medzi tie najdrahšie. Podobne vieme pripraviť aj pstruha, ktorého je najlepšie piecť z filetov čerstvo ulovenej ryby.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress