Zdravé recepty

Pečený pstruh na masle s bylinkami

Pečený pstruh na masle je výborný recept, ktorý patrí medzi zdravšie. Celkovo lekári odporúčajú konzumovať väčší pomer rybieho mäsa. Výborné rybie mäso má pstruh potočný. Patrí do čeľade lososovité. Teda ide o rybie mäso výbornej kvality. Pstruh má svalovité telo, veď jeho príbuzný je losos. Na Slovensku a v Čechách sa vyskytuje v stredných a horných úsekoch tokov riek a v horských potokoch. Najlepší je čerstvo ulovený pstruh, ktorý neputuje do mrazničky. Niekedy však nie je na výber a ryba putuje do mrazáku. Ono to zas až tak nevadí. I rozmrazený pstruh, ak sa poriadne pripraví, tak vôbec nie je zlý.

Pečený pstruh na masle – ingrediencie

  • pstruh riečny, cca 1kg (rybu zbavenú vnútorností)
  • maslo, cca 100 gramov
  • suché biele víno 3dcl
  • citrón
  • cesnak, 2 stredné strúčiky
  • soľ a čerstvo mleté čierne korenie
  • čerstvá bazalka, petržlenová vňať, rozmarín, oregano, rukola alebo iné čerstvé bilinky

Pečeny pstruh na masle sa pripraví takto

Najskôr rybu zbavenú vnútornosti nasolíme a nakoreníme čerstvým mletým korením. Aby bol pstruh na masle lahodný, tak soľ a korenie poriadne vtrieme do povrchu ryby z oboch strán a aj zvnútra. Nasolenú a nakorenenú rybu naplníme čerstvými bylinkami. Môžete pridať do vnútra i trocha na tenko nakrájanej slaninky. Z vonkajšej strany pstruha obalíme do zmesi čerstvých byliniek. Môžeme si pomôcť potravinárskym špagátom. Bude sa nám lepšie manipulovať s obaleným pstruhom.

Predhrejeme rúru na 180°C.

Plech jemne vymastite trochou masla. Použije sa asi 20 gramov masla. Cesnak nakrájame na drobné kúsky. Tieto kúsky roztrúsime po celom plechu. Do plechu nalejeme biele víno. Potom poukladáme kúsky obaleného a naplneného pstruha.

Plech s kúskami ryby vložíme do rúry a pstruha pečieme približne 30 minút. Nakrjáme maslo na hrubšie kúsky. Po 30 minutách pečenia vyberieme pstruha a poukladáme na rybu kúsky masla. Plech vrátime do rúry na dopečenie. Pstruh na masle sa má dopekať približne 10 minút.

Servírovanie pečeného pstruha na masle s bylynkami

Pečený pstruh na masle s bylinkami by sa mal ideálne servírovať ihneď po dopeční. Pred konzumáciou rybu pokvapkáme citrónovou šťavou. Ako príloha sa vyborne hodia varené alebo pečené zemiaky s petržlenovou vňaťou. Ak ako prílohu zvolíte iba čerstvú zeleninu, získate veľmi zdravú a chutnú porciu jedla. K pstruhovi sa výborné hodí sladkastý alebo sladkokyslý šalát. Napríklad kombinácia mrkvy, rukoly, cherry paradajky a blanšírovaného pomaranča. Ak servirújeme iba so zeleninou, tak šalát tiež polejte citronovou šťavou.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress