Slovenská kuchyňa

Rezance s tvarohom na slano

Myslím, že tento recept patrí naozaj medzi slovenskú klasiku. Nie jedna babička pripravuje túto slovenskú klasiku svojim vnúčencom. Ja osobne mám radšej tento recept na sladko. Ale mám rád i túto verziu na slano. Presne pre to, že moja babička mi ju robievala, keď som u nej býval na prádzninách. Okrem tohto jedla mám veľmi rád i inú slovenskú klasiku. Bryndzové halušky so slaninovými škvarkami.

Na rezance s tvarohom potrebujeme

  • múka – 0,5 kg
  • vajíčko – 1 ks
  • soľ
  • tvaroh
  • údená slanina
  • smotana

Rezance s tvarohom na slano – postup

Na tri osoby počíta sa asi pol kg múky. Cesto na rezance vypracujeme zmiesenim múky a jedného vajíčka. Pridáme soľ a po troške pridávame vlažnú vodu. Cesto na rezance s tvarohom sa musí dobre vymiesiť. Pokiaľ je cesto príliž riedke pridáme ešte múku. Naopak ak je moc hutné pridáme viac vlažnej vody. Z cesta sa urobia sa 1 až 2 pecne. Tieto sa nechajú chvíľu postáť

Na pomúčenej doske sa potom tieto pecne z cesta vyvaľkajú asi na 2 mm hrúbku. Tieto vyvalkané pecne sa nechajú chvíľu schnúť. Potom sa krájajú na rezance. Môžu sa taktiež krájať na kocky, alebo sa vykrajujú ozdobným kolieskom.

Tvarohové rezance na slano sa u nás zvyknú robiť hrubšie. Cesto sa preto krája na širšie rezance. Následne sa vyvarí v slanej vode. Vyvarené rezance scedíme. Hneď potom sa polejú studenou vodou. Takto prepláchnuté rezance sa hneď vhodia do pripravenej horúcej masti na veľkú panvicu. Dobre sa všetko premieša. Do rezancov sa pridá solený a pomrvený tvaroh. Toto sa kladie do väčšej misy.

Servírovať je najlepšie ihneď. Poctivé rezance s tvarohom na slano so slaninovými škvarkami chutia podľa mňa najlepšie úplné čerstvé. Navrch každej porcie ešte dáme tvaroh zmiešaný so smotanou. Nakoniec sa dajú slaninové škvarky. Ak máte radi mastnejšie rezance, môže sa ešte pridať masť z údenej slaniny.

Miesto škvarkov z údenej slaniny sa môže použiť aj strúhaný syr. Ideálne oštiepok.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress