Zdravé recepty

Tekvicové placky – rýchle, zdravé a chutné

Nižšie uspokojíme určite aj tých, ktorý hľadajú placky s múkou. Uvádzame totiž i variant na “hutnejšie” tekvicové placky s múkou a vajcom.

Zdravé tekvicové placky bez múky a vajec – ingrediencie

  • tekvica
  • soľ
  • cesnak
  • čierne mleté korenie
  • majoránka
  • prípadne iné koreniny (chilli, oregáno, …)

Postup prípravy zdravých tekvicových placiek

Očistenú tekvicu nastrúhame do väčšej misky. Cesto na plakcy pripravíme tak, že do tekvice pretlačíme cesnak (množstvo zvolte podľa chuti). Pridáme čierné mleté korenie a majroánku. Ak máte radi štiplavé môžte pridať chilli. Obohatiť zmes sa dá i inými koreninami – napríklad oregano, sušená bazalka, petržlenová vňať. Túto zmes mierne posolíme a rukami poriadne premiesime. Jemne osolená tekvica pustí troška vody, teda malo by nám vzniknúť cestíčko príjemnej konzistencie.

Z cestička vytvarujeme placky podľa chuti – veľke, menšie, hrubšie alebo tenšie. Na rozohriatej panvici s olejom placky vysmažíme. Podávať môžeme i samostatne. Odporúčam však ozdobiť jemným bilinkovým dresingom a kúskom udeného lososa. Alebo placku osviežme zmesou nastrúhanej mrkvy a šalátu zaliatou jogurtovo-cesnakovým dresingom. Zdravé tekvicové placky môžu slúžiť i ako príloha k ďalšiemu jedlu.

Recept na tekvicové placky s múkou a vajciami.

Samozrejme tieto placky sa dajú robiť i na iný spôsob. Síce menej zdravší ale takisto veľmi chutný. Postup je veľmi podobný. Potrebovať budeme:

  • hladká múka
  • vajce (prípadne viac vajec – podľa množstva placiek)
  • všetky ostatné ingrediencie z vyššie uvedeného variantu bez múky

Hlavný rozdiel je v tom, že cesto  vymiešame aj s hladkou múkou a vajíčkom. Najskôr nastrúhame tekvicu. Do tekvice pridáme vajce. Ak robíme viacero placiek, pridať môžeme i dve alebo viac vajec. Pridáme soľ, cesnak a koreniny. Poriadne premiešame vydličkou alebo varechou. Tekvica zvykne síce pustiť veľa šťavy, ale nie vždy rovnako. Takisto nie každá múka rovnako saje. Preto pridávame múku postupne. Pre tento recept nie je až tak dôležité presné množstvo múky v gramoch. Pridávame do vtedy, kým cesto nemá vhodnú konzistenciu. Ak to s múkou preženieme, pridáme trochu vlažnej vody. Cesto na tekvicové placky musí ostať vláčne a tekutejšie. Pečenie ostáva rovnaké.

Tekvicové placky ako príloha.

Používate ako prílohu iba zamiaky, cestoviny a ryžu? Skúste si obohatiť mäsité jedlo prílohou, ktorá sa bude skladať z tekvicových placiek a zeleniny. Vyskúšať môžete domácu sekanú z mletého mäsa s plackami. Doma mleté mäso môžete pripraviť i v rúre ako mäsové guličky. Takto pripravené nie sú vôbec olejové a tiež sú teda zdravšie. Pri servírovaní doplnte zdravími tekvicovými plackami a čerstvou miešanou zeleninou. Prípadne kyslím šalátom alebo čalamádou. Výborne sa tekvicové placky hodia i k mäsu na šťave. V takom prípade urobte placky menšie. A ako prílohu servírujte viacero placiek, ktoré zalejte omáčkou.

Prajem dobrú chuť!

Zaujímavé informácie o tekvici:

Comments are closed.

Powered by: Wordpress