Všetko ostatné

Segedínsky guláš so smotanou

Recept na segedínsky guláš nepatrí k jednoduchým a rýchlym. Nie je však ani veľmi zložitý. Toto jedlo je určite stojí za tu trochu námahy. Už od malička som sa tešil, keď moja mama pripravila segedínsky guláš. Dnes tento recept rád pripravujem sám. Postupne sa v ňom zdokonalujem. Dobrý segedínsky guláš si vyžaduje troška praxe. Osvojte si aj vy tento skvelý recept a pripravte si delikátny segedín, ktorý budú mať v obľube i vaši blízky.

Na výborný segedínsky guláš so smotanou potrebujeme

  • 500 g bravčového mäsa
  • 2 väčšie cibule
  • bravčovú masť
  • kyslú smotanu
  • 500 g kyslej kapusty
  • 20 g hladkej múky
  • mletú červenú papriku
  • mleté čierne korenie
  • rascu

Segedínsky guláš – postup prípravy

Najskôr si pripravíme všetky ingredience, ktoré na výborný segedínsky guláš potrebujeme. Mäso umyjeme. Potom ho pokrájame na menšie kocky. Cibuľu tiež pokrájame na veľmi drobné kúsky. Vo väčšej panvici rozpustíme bravčovú masť. Pokrájanú cibuľu najskôr speníme na masti. Keď je cibuľa upražená do zlatista, pridáme do nej bravčové mäso. Mäso zprudka opečieme z každej strany. Keď je mäso zatiahnuté, stíšime oheň. Pridáme mletú červenú papriku, korenie a soľ. Podlejeme vývarom (alebo ohriatou vodou) a dobre podusíme. Dusíme približne 30 minút. Mäso musí dobre zmäknúť. Tento základ na segedínsky guláš potom odstavíme z ohňa.

Aby sme znížili kyslosť kapusty, opláchneme ju v tečúcej studenej vode. Kapustu dáme do stredne veľkého hrnca. Ideálne zatiaľ čo sa dusí mäso. Pridáme rascu a trocha soli. Podlejeme vodou a dusíme na strednom ohni. Dusíme, kým na panvici nezmäkne mäso. Pripravíme si zátrepku. Múku dáme do hrnčeka. Zalejeme vlažnou vodou a poriadne rozmiešame. V hrnčeku nesmie byť žiadna hrudka múka. Zátrepku pridáme k udusenému mäsu. Zátrepku je dobre pridávať cez sitko. Takto sa prípadne hrudky nedostanú do segedínskeho gulášu. Poriadne premiešame. Takto zmiešaný a zahustený základ pre segedínsky guláš zmiešame s kapustou. Spolu ešte povaríme. Približne 15 minút. Nakoniec môžeme pridať kyslú smotanu. Smotanu nesmieme pridávať do veľmi horúcej zmesi. Dobré je i na chvíľu úplne hrniec odstaviť z ohňa. Ináč by sa mohla smotana zgrcnúť. Na miernom ohni ešte poriadne premiešame. Na záver ešte ochutnáme a prípadne dochutíme.

Je len na vás či smotanu priadáte alebo nie. Obe varianty, či bez smotany alebo so smotanou vám poskytnú delilkátny segedínsky guláš. Osobne odporúčam pridať kyslú smotanu. Nie však v takom množstve aby segedín úplne zbledol. Dobré je pridávať hustejšiu kyslú smotanu postupne, až kým nedosiahneme požadovanú farbu a hustotu.

Segedínsky guláš – servírovanie

Segedínsky guláš môžeme servírovať ihneď. K tomuto jedlu sa najlepšie hodí parená knedľa. Experimentovať sa dá i s inými druhmi knedlíčkov. Pre mňa ostáva vždy jedinou voľbou dobrá parená domáca knedľa. Segedínsky guláš, tak ako iný guláš si zaslúži aj odpočinok. Najlepšia porcia je, keď sa guláš trochu odstojí a podáva ohriaty.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress