Podľa mojich skúseností je najlepšia šošovicová polievka s párkom vtedy, ak je urobená z dobrého vývaru. V našej domácnosti varíme šošovicu väčšinou spolu s bravčovým údeným kolenom. Samozrejme vtedy varíme šošovicovú polievku z vývaru z udeného kolena. Potom máme koleno ako jedno hlavné jedlo a výbornú šošovicovú polievku s párkom ako druhé hlavné jedlo. Samozrejme je možné použiť aj zeleninový alebo iný vývar. Najlepší vývar je tradičný, kedy sa vyvarí zelenina alebo kosti. Úplne ale postačuje aj vývar z bujónu.
Na výbornú šošvicovú polievku a koleno potrebujeme:
- šošovica – jeden balíček (250 gramov)
- údené bravčové kolienko
- párky
- slaninka
- mrkva – 5ks
- petržlen – 2ks
- cesnak
- cibuľka
- mletá červená paprika
- čierne korenie – celé
- soľ
- olej
- bobkový list
- čierrne pivo
Najskôr obvaríme údené bravčové koleno. Tak získame najlepší základ pre výbornú šošovicovú polievku s párkom. Do väčšieho hrnca dáme variť údené kolienko s bobkovým listom, čiernym celým korením a cesnakom. Varíme približne 45 minút. Záleží na veľkosti kolena. Čím väčšie tým dlhšie je potrebné obvárať. Šošovicu medzitým namočíme do vlažnej vody.
Šošovicová polievka s párkom – postup:
Po uvarení kolienko vyberieme. Do hrnca s vodou, kde sme varili koleno, vysypeme šošovicu spolu s nakrájanou mrkvou a petržlenom. Ochutíme podla vlastnej preferencie. Ja pridávam mletú červenú papriku a trošku vegety miesto soli. So soľou a vegetou opatrne. Kolienko už bolo slané. Povaríme kým zelenina a šošovica nie sú mäkké.
Pripravíme si červenú zápražku. Na oleji speníme cibuľku a prisypeme mletú červenú papriku. Krátku chvíľku pražíme. Zápražku následne pridáme do polievky. Aby bola šošovicová polievka delikátna, je dobré pridať aj opraženú slaninku a nakrájané párky. Ak ste varili šošovicovú polievku s párkom z vývaru z kolena, tak na záver určite pridajte trocha mäsa z kolienka. Najlepšie je natrhať mäsko na drobné kúsky a primiešať do plievky.
Bravčové koleno:
Nakrájame si cibuľu na hrubšie pruhy (môže byť aj červená). Naukladáme na spodok zapekacej misy.Na vrstvu cibule položíme koleno. Môžeme pridať aj bobkový list. Podlejeme čiernym pivom. Prikryjeme a dáme piecť do rúry rozohriatej na 180°C. Pečieme kým sa mäsko pekne neoddeľuje. Pozor na prepečnie kolena, aby nebolo až čierne. Po vypnutí rúry môžeme kolienko odokryť a počkať kým kožička neschrumkavie.
Jednoduché pagačíky z lístkoveho cesta:
Tieto pagáčiky sa výborne hodia ako doplnok k šošovicovej polievke s párkom. Ak máte chuť a čas určite ich vyskúšajte. Rozvaľkajte si jedno lístkové cesto. Ľubovolne nakrájajte a potrite vajíčkom. Posypte strúhaným syrom. Zapečte v rúre na papieri na pečenie.
Zaujímavé informácie o šošovici. Prečo je zdravá a aké má výhody sa dozviete aj na stránke metabolizmus.sk.