Stredomorská kuchyňa

Špagety carbonara, originálna talianská klasika

Špagety alla carbonara sú v taliansku veľmi obĺúbené. Pri tomto recepte na špegety, resp. pri príprave akýchkoľvek cestovín je najzásadnejšie vybrať si kvalitnú surovinu, teda cestoviny z tvrdej pšenice (semoliny). Naozaj by ste kvalitu cestovín nemali podceňovať, lacná nekvalitná cestovina nikdy nemôže nahradiť gurmánsky zážitok z kvalitných špagiet carbonara alebo iných cestovín.

K príprave špagiet alla carbonara potrebujeme

  • kvalitné špagety z tvrdej pšenice (semoliny) cca 400 gramov
  • cesnak – 2 väčšie strúčiky
  • 2 polievkové lyžičky extra panenského olivového oleja
  • 100 gramov pancetta (pancetta = tailianska slanina) – dá sa nahradiť i inou slaninou, i keď najlepšie je použiť originál pancettu
  • syr pecorino a parmezán, 50 + 50 gramov (alebo môžete použiť iba parmezán, 100 gramov)
  • vajíčka – 3 ks
  • soľ a čerstvo mleté čierne korenie

Špagety carbonara, postup prípravy

1. Treba sa dobre pripraviť.

Najskôr začneme variť vodu vo veľkom hrnci. Kým voda zovrie pripravíme si ostatné igrediencie. Nadrobno nakrájame pancettu (malé kocky alebo tenké krátke pásiky). Nastrúhame syr, ak používame parmezán aj pecorino, tak oba syry zmiešame dokopy. Do misky rozbijeme vajíčka, ktoré ochutíme čerstvo mletým čiernym korením. Pripravené suroviny si necháme bokom. Pri príprave špagiet alla carbonara je lepšie mať všetko nachystané vopred. Po dovarení špagiet niet času navyše.

2. Varenie cestovín a príprava základu pre špagety carbonara

Keď začne vrieť voda, osolíme ju jednou lyžičkou soli a vložíme variť špagety. Varíme “al dente”. Rozohrejeme veľkú a širokú panvicu. Spoločne s trochou olivového oleja opečieneme nakrájanú pancottu (alebo inú slaninku) s nadrobno nakrájaným cesnakom (alebo roztlačeným). Ak ešte nie je cestovina uvarená, znížime oheň pod panvicou na minimum aby pancotta zatiaľ nevychladla. Je dôležité udržiavať teplotu kvôli následnému postupu. Odložíme si trocha strúhaného syra na záverečné posypanie porcie špagiet carbonara. Zvyšný syr zmiešame s vajíčkami. Ak máte radšej viac syra, tak v ďalšom kroku použite celých 100 gramov syra a nastrúhajte si ďalší pre posypanie naservírovaných špagiet carbonara.

3. Dokončenie špagiet carbonara

Uvarené cestoviny preložíme pomocou sitka alebo kuchynskými kliešťami do panvice s pancottou. Vôbec nevadí ak vám nakvapká aj trocha vody do panvice. S tým sa netrápte, pretože to aj chceme. Určite nevylievajte tú trochu vody, ktorá sa vám dostala do panvice pri prekladaní špagiet. Teraz budeme musieť pracovať rýchlo ale nie zbrklo, aby boli výsledné špagety carbonara naozaj chutné. Panvicu dáme dolu s ohňa a hneď (treba ozaj rýchlo) pridajte na panvicu vajíčka so syrom. Jemne ale dôkladne miešame zmes so špagetami. Môžete použiť drevené alebo umelé väčšie vydličky s dlhými hrotmi. Poriadne cestovinu premiešame a nadvyhujeme, tak aby sa zmes vajíčok a syru dôkladne a rovnomerne vtrela medzi všetky špagety. Na zjemnenie špagetovej zmesi môžeme použiť pár polievkových lyžíc vody, v ktorej sa špagety varili špagety. Opäť pomiešame. Cestoviny treba s vajíčkami premiešavať určitý čas, aby vajíčko od horúcich špagiet zhutlo. Ochutnáme dokončené špagety carbonara a v prípade potreby dosolíme.

4. Servírovanie dokčených cestovín

Špagety alla carbonara konzumujeme vždy ihneď po príprave. Servírujeme opäť s použítím drevených vydličiek s dlhými hrotmi. Špagety zatáčame na tanier. Porciu výdatnejšie okoreníme čerstvo mletým čierným korením. Na záver posypeme špagety carbonara strúhaným syrom.

Poznámka k špagetám: Použite na 100 gramov surových cestovín cca 1 liter vody. Vriaca voda so soľou musí byť dostatočné schopná absorbovať škrob. Naozaj kvalitné cestoviny nemusíte preplachovať ani zalievať olejom, ich prirodzená vlastnoť je, že sa nelepia. Troška olivového oleja sa do špagiet pridáva kôli chuti a nie aby sa nelepili!

Comments are closed.

Powered by: Wordpress