Stredomorská kuchyňa

Pravé talianské tiramisu. Recept bez vajec a aj s použitím žĺtkov

Tiramisu nie je vôbec náročné na prípravu a chuťovo je to skvelý dezert. Aj keď sa tiramisu v taliansku častejšie pripravuje s vaječnými žĺtkami, je možné ho urobiť i bez vajec. Čo však veľmi zaváži (omnoho viac ako či sa použijú vajcia) je kvalita ostatných surovín. Hlavne nenahrádzajte mascarpone tvarohom alebo niečím iným. Mascarpone a kvalitné espresso je základ! Aby ste pripravili vynikajúce pravé talianske tiramisu budete potrebovať skvelo pripravené espreso. Aj pri ostatných surovinách zohráva úlohu kvalita. Aj keď menšiu, ale pri výslednom delikátnom zážitku dokážu pomôcť.  Nemusíte vôbec použiť žĺtky, ale pre pravé talianske tiramisu ich odporúčame použiť.

Tiramisu ingrediencie

espresso izbovej teplote – 120ml (alebo veľmi silná káva)
suché Marsala víno – 60 ml (dá sa nahradiť – Amaretto 50 ml)
vanilkový extrakt – 2 čajové lyžičky
kryštálový cukor – 50 g
mascarpone – 225 g
smotana na šľahanie – 175 ml
Savoiardi – dlhé piškóty (Lady fingers) – asi 15 až 20 kúskov
horká čokoláda – 50 gramov (nemusí byť)
kakaový prášok alebo nadrobno strúhaná horká čokoláda
3 veľké žĺtky (pre variantu bez vajec použite stužovač šľahačky a viac smotany na šľahanie, asi 250 ml na rovnaké množstvo uvedených surovín)

Ako pripravíme pravé talianske tiramisu

Najskôr si pripravíme espresso (kávu) do ktorej primiešame 2 polievkové lyžice Marasala vína (alebo Amaretto), vanilkový extrakt a polievkovú lyžicu cukru. Ideálne je zmiešať tieto suroviny v širšej miske, ktorá bude rovno slúžiť na namáčanie.

Tiramisu plnku pripravíme v inej nádobe tak že poriadne vyšľaháme žĺtky s 2 polievkovými lyžicami Marasala vína a 3 polievkovými lyžicami cukru. Zmes musí byť poriadne vytrepaná, aby v nej neboli cítiť žiadne zrnká cukru. Potom pomaly primiešavame mascarpone, dôkladne a pomaly miešame vareškou, až kým nevznikne hladký krém. Zo smotany si vyšľaháme hustú šľahačku, ktorú následne postupne (neodporúčame naraz) primiešame do zmesi žĺtok a mascarpone.

Samotný dezert tiramisu zostavíte nasledovne. Poukladajte na spodok hranatej nádoby (napr. zapekacej misy) dlhé piškóty tak, že pred položením do nádoby, každý na veľmi krátku chvíľu (asi 2 sekundy) namočte do espresso zmesi. Vareškou alebo lyžicou jemne rozotrite po týchto piškótoch polovicu pripravenej tiramisu plnky. Nastrúhajte nahrubšie 50 g horkej čokolády a posypte ňou túto prvú vrstvu – tento krok je voliteľné, môžete ho i vynechať, prípadne použiť mliečnuú čokoládu. Potom poukladáme druhú vrstvu piškót, ktoré namáčame rovnakým spôsobom ako prvú a potrime zvyškom plnky. Posypeme kakaom alebo strúhanou čokoládou a dáme schladiť do chladničky.

Pred podávaním talianské tiramisu ešte raz posypeme kakaom alebo strúhanou čokoládou.

Tirmaisu dezert bez vajec

Jediný rozdiel je v príprave plnky, ktorú si pri tomto prípade pripravujeme tak že zmiešame stužovač s vyšľahanou šľahačkou, ktorú sme vyšľahali zo smotany  s 2 polievkovými lyžicami Marasala vína a 3 polievkovými lyžicami cukru. Všetko ostatné platí ako je uvedené v postupe s vajičkovými žĺtkami.

Tipy na dokonalé tiramisu

Espresso si nechajte pripraviť v dobrej kaviarni, kde majú dobrý stroj a vyznajú sa v káve (teda nehovoria presso ale espresso, neponúknu vám picolo ale ristretto), ideálne ak kaviareň vlastní talian. Povedzte mu či by vám nespravil dve – tri espressá lungo, že si chcete pripraviť výborné tiramisu, určite vám rád vyhovie.

Po dokončení dezertu, ho nechajte poriadne postáť v chladničke – minimálne 6 hodín. Ideálne je robiť tiramisu deň vopred a nechať ho v chladničke odpočinúť cez celú noc.

Používajte kvalitné mascarpone a piškóty Savoiardi Lady Fingers.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress