Torty & pečenie

Točená torta s jahodami

Táto jahodová tortička vyzerá síce zložito, ale je veľmi jednoduchá a zvládnu ju aj začiatočníci. Recept si môžete obmieňať s rôznym ovocím, nie je nutné používať iba jahody. Tiež môžete tortu zaliať želatínou alebo potrieť džemom, tak ako je uvedené v recepte.
Približný čas prípravy : približne 45 minút

Na tento recept budete potrebovať :

vajíčka – 4ks
150 gramov + 3PL krupicového cukru
3 balíčky vanilínového cukru
75 gramov hladkej múky
75 gramov škrobovej múčky
20 gramov kakaa
1 ČL prášku do pečiva
600 gramov plnotučného nátierkového syra bez príchute typu žervé (dá sa použiť i mascarpone)
400 ml smotany na šľahanie
2 stužovače šľahačky
asi 150 gramov jahôd
ľubovoľný lekvár (najlepšie použiť rovnaký druh, ako ste použili ovocie)
Postup pre prípravu tohto receptu :

1. Vajcia rozdelíme na žĺtky a bielky. Bielky a 4PL vody vyšľaháme na hustý sneh. Postupne pridáme 150 gramov krupicového cukru a balíček vanilínového cukru a došľaháme. Pridáme žĺtky a ešte prešľaháme. Potom už len metličkou vmiešame preosiatu zmes múky, škrobovej múčky, kakaa a prášku do pečiva. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme vo vyhriatej rúre asi 10 minút.

Elektrická rúra: 200°C; Teplovzdušná rúra: 180°C; Plynová rúra: stupeň 4 až 5

2. Medzi tým jemne navlhčíme čistú utierku, rozložíme na pracovnú plochu a jemne posypeme cukrom. Hotové cesto preklopíme na utierku a stiahneme z neho papier. Vlhkú utierku preložíme cez okraje korpusu (aby nevyschol) a necháme vychladnúť. Tortový podnos potrieme jemne maslom. Nátierkový syr, 3PL cukru a 2 balíčky vanilínového cukru spolu vymiešame. Pridáme šľahačku vyšľahanú z 200 ml smotany a 2 stužovačov. Krém natrieme na upečený korpus a pri izbovej teplote necháme krátko odležať.

3. Potreté cesto nakrájame na 5 pásov širokých asi 7,5 cm. Prvý pás opatrne zrolujeme a postavíme do stredu podnosu. Ostatné pásy lepíme okolo prvého a vytvárame špirálu slimáka. Hotovú tortu zavrieme ešte do tortovej obruče a dáme do chladničky stuhnúť (najlepšie cez noc, aspoň 12 hodín).

4. Jahody umyjeme, očistíme, nakrájame na plátky. Zvyšných 200 ml smotany vyšľaháme do tuha. Z torty odstránime tortovú obruč, povrch potrieme šľahačkou (môžeme potrieť i boky). Lekvár zohrejeme v hrnčeku. Plátky jahôd ukladáme od stredu v kruhoch a postupne potierame zohriatym lekvárom. Až do podávania skladujeme v chlade.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress