Slovenská kuchyňa

Vianočná kapustnica s klobásou

Táto vianočná kapustnica s klobásou je výborným tradičným receptom, ktorý sa u nás v domácnosti varieva aj niekoľko krát ročne. Kapustnica určite zachutí aj v inom ročnom období. Cez Vianoce však určite nesmie chýbať. Kapustnica s klobásou je podľa mňa ešte lepšia, keď si deň postojí. Preto si ju rád vychutnám nielen na štedrí deň ale aj ďalšie dni sviatkov.

Približný čas prípravy : minút

Vianočná kapustnica s klobásou – ingrediencie

 • cibuľa – 2ks
 • cesnak – 4 strúčiky
 • 1,5 kg kyslá kapusta
 • klobása – 3 nožičky (najlepšie domáca)
 • zemiaky – 4 ks
 • 600 g bravčové mäso
 • bravčová masť
 • vývar z bravčovej kosti – 2 litre (môže byť aj mäsový bujón alebo zeleninový)
 • mletá červená paprika – 3PL
 • bobkový list – 5 ks
 • paradajkový pretlak – 50 gramov
 • mleté čierne korenie a soľ

Vianočná kapustnica s klobásou – postup

Najskôr nadrobno nakrájame cibuľu. Pripravíme si aj mäso, nakrájame ho na menšie kocky. Pripravíme si aj vývar. Najlepšia vianočná kapustnica s klobásou je, ak použijeme vývar z bravčových kostí alebo kolena. Úplne však stačí aj akýkoľvek bujón. Vo väčšom hrnci si rozpálime bravčovú masť. Miesto masti môžeme použiť aj olej. Podľa môjho názoru je však masť lepšia, základ kapustnice tak bude chutnejší. Do masti dáme na drobno nakrájanú cibuľu. Cibuľu dobre speníme. Keď cibuľka zosklovatie pridáme bravčové mäso. Osolíme a okoreníme čiernym mletým korením. Pridáme bobkové listy. Za občasného miešania mäso dusíme. Keď sa mäso zatiahne a je zvonka dobre opečené, podlejeme ho vývarom. Pridáme pretlačený alebo nadrobno nakrájaný cesnak. Pridáme aj mletú červenú papriku. K mäsu dáme variť klobásku. Tú neskôr, keď bude klobása uvarená, vyberieme. Dôležité je aby sme mäso varili prikryté pokličkou na miernejšom ohni. Tak aby základ kapustnice jemne prebublával a veľa sa neodparoval. Vybranú klobásku nakrájame na tenšie kolieska a odložíme bokom. Bravčové mäso ďalej varíme, až kým poriadne nezmäkne.

Kyslú kapustu poriadne niekoľkokrát premyjeme aby sme zrazili jej kyslosť. Vianočná kapustnica je určite lepšia, keď nie je prehnané kyslá od kapusty. Kapustu pridáme do hrnca. Poriadne všetko premiešame a zakryté varíme asi 15 minút. Potom dodáme na menšie kocky nakrájané zemiaky. Do hrnca dáme v tejto fáze aj paradajkový pretlak. Všetko poriadne premiešame. V tejto fáze je dobré skontrolovať aj hustotu kapustnice. Ak je naša vianočná kapustnica príliš hustá, môžeme v tejto fáze ešte doliať trochu vriacej vody. Ak by sme pridali vodu úplne na záver, kapustnicu by sme príliš zriedili. Vianočná kapustnica by sa mala variť až kým zemiaky nezmäknú.

Na záver vrátime do hrnca nakrájanú klobásu. Poriadne premiešame a ochutnáme. Ak treba dosolíme a dochutíme. Potom ešte chvíľku, asi 5 minút povaríme a odstavíme z ohňa.

Najlepšia vianočná kapustnica s klobásou je servírovaná až keď je odstáta. Pokojne však môžeme servírovať aj ihneď po dovarení. Dozdobiť a dochutiť môžeme aj trochou smotany.

Dobrú chuť.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress