Slovenská kuchyňa

Živánska v alobale na grile

Živánska je podľa mňa niečo ako guláš, teda iba v zmysle receptu. Každý ma totiž asi trošičku ten svoj. Existuje mnoho variant a rovnako ani vám nič nebráni si tento recept trocha upraviť. Bravčové mäso sa dá nahradiť kuracím. Kto má rád viac zeleniny môže použiť aj paradajky, prípadne baklažán alebo inú zeleninu. Pomer surovín a aj preferovaný spôsob prípravy sa tiež môže líšiť. Nakoniec ale vždy vznikne zaujímavá pochutina v podobe živánskej v alobale.

Na živánsku potrebujeme

 • zemiaky – 1 kg
 • bravčové mäso – 1kg (krkovička)
 • klobása – 2 nožičky
 • slanina – 150 gramov
 • cibuľa – 2 ks
 • zelená paprika
 • mletá červená paprika
 • chilli (alebo mletá štipľavá paprika)
 • mleté čierne korenie
 • majorán, mletá rasca a soľ
 • horčica

Ja osobne rád pripravujem živánsku v alobale a na grile. Najskôr si pripravím alobal na zabalenie balíčkov. Nerobím jeden veľký balíček, ale viacero menších vo veľkosti jednej porcie. Cca 150 gramov zemiakov a 150 gramov mäsa s ostatnými ingredienciami. Tieto potom grilujem podľa potreby a nie všetky naraz. Z napísaného množstva ingrediencií robím 6 až 7 porcií živánskej.

Živánska v alobale na grile – príprava

Najskôr si nakrájam všetky suroviny. Mäso na tenšie a menšie plátky (medailónky). Klobásku a cibuľu na kolieska. Slaninu na väčšie kocky, papriku na hrubšie pásiky. Očistené zemiaky krájame na kolieska (nie príliš hrubé). Pripravené štvorce alobalu potrieme olejom alebo bravčovou masťou a začneme robiť balíčky živánskej. Najskôr dávam vrstvu zemiakov, ktoré nasolím a nakorením a potriem trochou horčice. Na prvú vrstvu zemiakov poukladám cibuľu a bravčové mäso. Tie tiež osolím, okorením a potriem horčicou. Na mäso poukladám klobásu a slaninu s ďalšou vrstvou cibule. Poslednú vrstvu živánskej tvoria opäť zemiaky, ktoré jemne posolím. Balíčky živánskej sa snažím robiť podlhovasté a nie moc vysoké, miesto obyčajných štvorcových batôžtekov. Dôležité je alobal poriadne zbaliť aby pri grilovaní (resp. pečení) nevytekala šťava.

Grilovanie živánskej v alobale

Takto nachystané balíčky živánskej potom už len kladiem na gril. Čas grilovania je závislý od teploty a hrúbky nakrájaných surovín a tiež ako veľké balíčky zabalíte. Ja si pripravujem tak, aby som za približne 30 minút grilovania mohol podávať. Balíček živánskej sa dá vždy opatrne pootvoriť a pichnúť do zemiaku či už je hotový. Alebo odobrať z grilu a skontrolovať aj mäso či ešte potrebuje ďalšie grilovanie.

Živánsku servírujeme vždy čerstvú ihneď po grilovaní. Ideálne s kyslými uhorkami alebo baraními rohmi.

Dobrá rada ak pripravujete živánsku na plechu

Pred dopečením živánskej vyberte plech. Otvorte balíčky, posypte strúhaným syrom a otvorené balíčky dajte späť do rúry a nechajte na chvíľočku zapiecť, aby ste mali vrchnú vrstvu chrumkavú.

Dobrú chuť.

Comments are closed.

Powered by: Wordpress